Safety First – Safety First | Tosiro – Černorudá

Bezpečí zůstává pouhou iluzí
2013 | 2012
vlastní náklad | NAAB
22:29 (4 skladby) | 38:38 (7 skladeb)
instrumentální postrock| screamo/posthardcore
http://bandzone.cz/safetyfirst | http://bandzone.cz/tosiro

Vřelý postrock inspirovaný tepajícími Maserati a intenzivní hardcorová palba, která ale dokáže i poklidně vést posluchače. Ondra Komárek se obrací ke dvěma výrazným nahrávkám minulých měsíců.

Safety First – Safety First

Debutové EP uherskohradišťských Safety First upoutá pozornost nejen na první pohled, ale i dotek. Na omak příjemné kartonové balení s nezvykle řešeným otevíráním, s nímž je radost si v dlouhých chvílích pohrávat, v pravém slova smyslu zdobí vyvedená malba ztroskotaného letadla kdesi v tichých, chladem a vlhkem protkaných pozapomenutých slatích. Až při psaní samotné recenze jsem pochytil onen kontrast mezi artworkem a názvem kapely, potažmo samotného alba. Chytré a jednoduché.
Když už jsem zmínil první vjemy vizuální i hmatové, nelze opomenout ani ty nejdůležitější, poslechové. Ty mi vnukly poznání, že s kapelou sdílíme jednu velkou hudební lásku, americké Maserati. I kapela sama se netají tím, jak velký vliv na jejich tvorbu právě Maserati měli a mají, dokonce snad právě díky nim Safety First vznikli. S jejich stopami se tak můžeme setkat na většině nahrávky. Nelze však v žádném případě mluvit o kopírování, spíše o značné a tedy znatelné inspiraci.
I tak ale kapele nelze upřít mnohé. Předně jejich muzikální preciznost a matematickou přesnost, které jsou z eponymní nahrávky jasně zřetelné. Do debutu se rovněž povedlo vložit i několik na autenticitě přidávajících prvků, ať už jde o pár nasamplovaných zvuků v pozadí, nebo v první řadě všudypřítomné teplo a radost, jež se Safety First podařilo v poměru jedna ku jedné přenést z pódia na nahrávku a ve stejně vyrovnaném poměru se jí to daří i směrem opačným. Zvuk EP je rovněž na vysoké úrovni, především potřebně čistý a jasný, aby se neztratila jediná nota, nezanikl jediný úder.
Postrock je velmi křehkým subžánrem inklinujícím k brzkému vyčerpání možností. Klíčem k přežití tak nejen pro Safety First v budoucnu bude větší důraz na vlastní tvář, zakomponování mimožánrových elementů a možná i potlačení přímého vlivu milovaných vzorů.

„Následující exploze pocitů je nejen nevyhnutelná, ale i žádaná.“

Tosiro – Černorudá

V pořadí třetí nahrávka budějovických Tosiro, pohrobků taktéž jihočeských h.a.t.e!, se oproti svým předchůdcům dočkala formátu plnohodnotného alba v poněkud neobvyklém slim DVD balení. Minimalisticky vyvedený artwork se otírá o „umělečno“ a poskytuje mnou tolik žádaný prostor k vlastní interpretaci zobrazeného. Čím méně toho ukazuje, tím více si v něm člověk dokáže najít. A hudební náplň „Černorudé“ je na tom obdobně.
Povětšinou špinavý, neučesaný a hrubý zvuk v sobě ukrývá mnohé. Ze změti drsných a těžce uchopitelných riffů čas od času vystoupí líbivý kytarový motiv, aby se během chvíle opět ztratil ve značně depresivních tónech. Zakomponovaná gradace jednotlivých skladeb sic není revoluční ani objevná, ale neustálé hrátky s nejistotou budují intenzivní posluchačský zážitek. Je ovšem nutno podotknout, že funkční poslech Tosiro je závislý především na vyšší hladině hlasitosti. Jedině tak vyniknou ony jemné nuance, především basová linka se svými občasnými přesahy ukáže svou sílu až v momentech, kdy kupředu se sunoucí hluková stěna boří jeden domeček z karet za druhým.
Ani klidnější pasáže ovšem nezapřou svou energii. Když procítěné screamo vystřídá recitace části textu ve skladbě „Horizont“, jedná se sice jen o zprofanované ticho před bouří, avšak následující exploze pocitů je nejen nevyhnutelná, ale i žádaná. Právě vyváženost i provázanost hutných a úderných pasáží stavějících na řízné riffáži, znepokojivé barvě vokálu a sypajícím bicím podkladu se zmíněnými oddychovými, i když ani v náznaku bezpečím oplývajícími momenty, umně utváří komplexní a zkušenostmi protkanou kompozici, kterážto ve výsledku musí zaujmout i posluchačstvo mimo úzký okruh žánru. Jen je třeba dovolit „Černorudé“ zaplnit posluchačovu hlavu o něco více, než by se bývalo zdálo jako dostačující.