Remek | Child Meadow

Spolčování na pokračování
2012
Pure Heart Records a další
5 + 5 skladeb
emocore | hardcore
www.remekdiy.wordpress.com, www.childmeadow.com

Čeští Lakmé kdysi vydali společný sedmipalec s francouzskými Bokanovsky. Někteří z Lakmé následně zprovoznili kapelu Remek, zatímco někteří z Bokanovsky aktuálně tvoří Child Meadow. Přičemž aby se kruh uzavřel, Remek a Child Meadow zplodili společný dvanáctipalec.

Navíc by měly následovat ještě další dvě desky, do nichž mají být vtaženi i slovinští Paperplanecrash. Rýsuje se tedy ucelená trilogie, v jejímž rámci tři spřátelené soubory mezi sebou svedou tři přátelské zápasy.

Již pouhý pohled na obalovou koncepci jednoznačně vypovídá o tom, že zde se vše odehrává v duchu DIY. Strohý vnější obal ukrývá vnitřní šestnáctistránkovou přílohu ve formátu A4, jež svým černobílým vzezřením silně připomíná fanzin. Zatímco jeho obálka je naprosto primitivní, pouze malý strojopisný nápis uprostřed velké bílé plochy, vnitřní stránky nabízejí přebohatou koláž kreseb, fotek, textů a článků, odkud touha sdělit myšlenky a postoje vyvěrá měrou vrchovatou. Pak už je na každém jednotlivci, nakolik se s nimi ztotožní. Jak praví jeden z výroků, „Brokolice je zdravější než brokovnice!“, což je nepochybně pravda, leč autor této recenze nerad ani jedno.

„Aby kooperace byla dokonána, obě seskupení realizovala i vzájemné covery.“

Česká kapela Remek se již dříve prezentovala dvěma sedmipalci, z nichž ten první vyšel na klasickém vinylu, zatímco ten druhý ve formátu zvaném flexi. Předváděný emocore střídá silně vypjaté i naopak volnější pasáže a v podstatě se mu v tomto konání vcelku daří, především pak při vědomí toho, že jde o naprosto upřímnou, poctivou, nekalkulující a v tomto smyslu sympatickou záležitost, zatímco čistě hudební nazírání odhaluje ještě citelné rezervy.

Přece jen, celá řada tuzemských kapel, ať už bývalých či současných, si v tomto žánru vedla mnohem přesvědčivěji. Zatímco vokálně řvavější a naštěstí silně převažující momenty jsou ještě obhajitelné, vyloženou slabinou jsou mluvené pasáže, jejichž zarputilá vážnost je skoro až odpuzující. Více nadhledu by neškodilo.

Francouzští Child Meadow jdou na vše o poznání přímočařeji, úderněji a zároveň uvolněněji, v jistém smyslu snad i písničkověji. Tvrdé hardcore-punkové songy působí veskrze sympaticky svou zvukovou syrovostí nebo občasnými alternativněji znějícími pasážemi, v čemž obzvláště vyniká „Dub Meadow“, po hudební stránce jednoznačný vrchol celé této desky. Schopnost odlehčení pak dokládá závěrečný a výrazně tišší popěvek, po předchozí náloži vhodné vysvobození z hluku.

Aby kooperace byla dokonána, obě seskupení realizovala i vzájemné covery. Přestože v této disciplíně byla uhrána remíza, výsledné skóre hovoří lehce pro Francouze.

Remek – 5/10 | Child Meadow – 6/10