Red Seas Fire – Red Seas Fire

Začít jako poslední, skončit jako první
2011
vlastní náklad
27:53 (7 skladeb)
progresivní metal/djent
www.redseasfire.co.uk

Předně: tohle je výborné album. Pro rockového posluchače svou tvrdostí možná až příliš nekompromisní, pro metalového nadšence naopak představující úžasné kompromisy v hledání chytlavých melodií. Rozhodně se nejedná pouze o další z řady stereotypních djentových projektů, nýbrž o údernou moderní produkci, která jen tak mimochodem získala prvenství v jedné významné anketě.

A už jsem se zmínil, že si album můžete stáhnout zadarmo? Upnout desku na server k volnému stažení neznamená v případě mladíků Red Seas Fire přehnanou štědrost, ale možnost oslovit mnoho posluchačů, kteří by se skladbami za normálních okolností setkali jen stěží. Tímto záměrem zároveň dosáhli na portálu got-djent.com první příčky mezi nejlepšími „free“ alby, o čemž rozhodli, sami fanoušci. A to už něco znamená.

Sedmiskladbová premiéra zní, jakoby při její tvorbě z povzdálí přihlíželi Periphery: čekejme tedy intenzivní progresivní metal s hitovými ambicemi. Zvukovody se prožene elegantní energický průvan, vzdáleně ne nepodobný tomu, čím před lety okouzlili hudební svět také Angláni Sikth. Od krajanů se nechali inspirovat melodickou čistotou i decentním metalcorovým příklonem, zuřivým vokálem i zpěvnou přístupností. Hudebníci však práskli dveřmi a do svého pronikavého hudebního projevu šarmantně vmísili i futuristické textury a elektronické smyčky. Vznikla tak exaktní muzika, ne vždy lehce čitelná, ale o to překvapivější.

„Dlouhé vteřiny samotného hraní totiž album maximálně osvěžují a umožňují oddech v jinak vysoce nátlakových momentech.“

Kouzlo skupiny vězí nejenom v energických polohách a expresivním řevu, ale i náladách tvořených ryze instrumentálně. Emotivní nemusí být zdaleka jen zpěv, ale i prostá instrumentace. Pro někoho dlouhé vteřiny samotného hraní totiž album maximálně osvěžují a umožňují oddech v jinak vysoce nátlakových momentech, ve kterých tvrdí notu zejména řev. Právě nejednotvárnost je středobodem celé desky, která díky rozmanitosti získává na síle i dokonalé funkčnosti.

Pokud vám shrnutí eponymní prvotiny připadá pár větami neadekvátní, pak vězte, že tuhle hudbu netvoří slova, ale úžasné riffy a melodie. A hlavně vás tato cenná nahrávka nebude stát ani halíř. Pakliže si chcete rozšířit hudební obzory o v současnosti nejvíce populární metalové žánry, pak je toto EP ideální volbou.