Přípravka: Drom – Tady bůh není!

Ve změti nové hudby je stále těžší se orientovat, zajímavých desek vychází tolik, že se opravdu soustředěný poslech stává stále větším luxusem. Přípravka by ráda byla kompasem, který v čase před jejich vydáním ukáže na alba, která za pozornost rozhodně stojí. Několik otázek a vystupňovaná očekávání.
Trvalo to několik let, ale liberečtí Drom jsou zpět. S deskou, která dotahuje dříve započaté, deskou, která nenásilně, ale jasně akcentuje to důležité. Vykřičníkům navzdory není album Tady bůh není! vykřičené. Co čekat? Tedy kromě cédéčka, výpravného vinylu a intenzivních koncertů…

Které tři zásadní věci bychom o vaší nové desce měli vědět, než si ji pustíme?
Věc první. Lety byly, jsou a už navždy budou místem, kde převážně z rasových důvodů zemřelo několik stovek lidí včetně novorozenců a pro dalších více jak tisíc to byla přestupní stanice do Auschwitzu. Je to temná skvrna na české historii, s českými četníky podílejícími se na romské genocidě. A je úplně jedno, jestli tomu někdo říká koncentrační, sběrný nebo pracovní tábor.
Věc druhá. Na desce jsme pracovali téměř čtyři roky a nahráli ji ve studiu Jámor pod taktovkou Ondřeje Ježka. Součástí je také parádní obal od Ondřeje Vlka. Z našeho pohledu jde o nejdotaženější desku Drom v historii.
Věc třetí. Název Tady bůh není! je odkazem na všechny bohy našeho světa. Nejen toho křesťanského. Takže v případě Drom vždy s malým b. Nehledě na to, že naše vlastní víra nestojí ani nepadá s touto, v historii již tolikrát zneužitou entitou.

Na nové album jsme čekali několik let – proměnila se ta hudba za ty roky hodně? Nebáli jste se, že to třeba přenosíte?
Některé skladby jsme dodělávali týden před studiem, některé zůstaly beze změny třeba rok. Přenošení jsme se trochu báli, ale skladby nás stále baví hrát, což považujeme za signál, že jsme je nechali správně uzrát a nic nepřebývá ani nechybí.

Jak jste se za ty čtyři roky od alba Hectop změnili? A jak kapela?
Už je nám všem přes třicet a nejsme ty stejný mladý zmrdi jako před osmi rokama, kdy jsme Drom založili. Zakládáme rodiny a udržujeme oheň. Takže musíme víc hlídat logistiku. Ale stále taky děláme koncerty, festival Ještědská Odysea… Takže z pohledu kapely je vše při starém.

Chcete svou tvorbou podněcovat diskuzi?
Ano, chceme. Asi je to zřejmé i z výběru témat. Zároveň se ale nesnažíme pasovat do pozice kazatelů. Nikomu neříkáme, co si má myslet, nebo jak se má chovat. Předkládáme příběhy a fakta. Ať si z toho odnese každý to své.

Co se s novou deskou změní? Pro nás, pro vás...
Pro vás se změní, že budete mít možnost doplnit svou hudební sbírku deskou se silným příběhem, muzikou i skvělým grafickým ztvárněním. Teda aspoň z našeho pohledu. Pro nás se změní, že tenhle běh na dlouhou trať je u konce a začneme trochu víc koncertovat. Jinak vůbec nepolevujeme. V plánu je toho tento rok hodně – někdy v létě vydáme sedmipalcový split s BBYB. A taky máme nahraný náš nejdelší song ever na další split LP s Blues for the Redsun.