Portal – Vexovoid

Amberguity Sapient Supernumanery
2013
Profound Lore
35:03 (7 skladeb)
psychedelic death metal
www.facebook.com/PORTALDEATH

Austrálie dala světu AC/DC, vombaty a Portal. Deathmetalovou kapelu tak výživnou a hutnou, že si její alba píská Cthulhu, když snídá Zemi.

Ostatně kým jiným než H. P. Lovecraftem by se Portal měli inspirovat. Proč hledat ostatní spisovatele pracující s nevysloveným tajemstvím a zlem, když Portal jsou z podstaty definitivní – jejich hudba tajemství vyslovuje. To pak stojí v pokoji spolu se zlem, které do vás šťouchá a mimoděk krade přísavkami tužky ze stolu.

„Vexovoid“ má něco přes pětatřicet minut. Mohlo by se to zdát málo. Vzhledem k povaze hudby jde ale o přesně odměřené množství, víc by možná způsobovalo obtíže. Už z první skladby „Kilter“ se zdá, že snímače těžce podladěných kytar prostě nestíhají. Zcela určitě jde však o záměr a i kvůli rychlosti je dosažená brutalita opravdu úctyhodná, byť je jen polovinou celku.

„Dost bylo uctívání tradičních upocených deathmetalových božstev čpících desítkou.“

Druhou tvoří totální nemelodičnost. Výsledná řízená kakofonie hodná kapely, volící si jméno podle věci umožňující projít do jiných dimenzí a prostor, pak intenzivně přetváří hezké dny na nehezké.

Portal činí výjimečnými právě ona antimelodičnost, schopnost pracovat s ní, agresivita představuje jen první plán. Ne že by se na ní ale člověk nechtěl svézt – „Vexovoid“ skýtá divnost stejně jako burácivou pompu, proti níž jsou třeba Septicflesh hipísáckou selankou.

Dost bylo uctívání tradičních upocených deathmetalových božstev čpících desítkou. Teď tu máme čtvrté album Portal řvoucí a zneklidňující natolik, že už nic jiného nepotřebujeme.