Porenut – Mislife

Pod Tatrou se síří
2013
Nomas Sky Diaries
42:26 (8 skladeb)
black
www.porenut.yw.sk

Na blackmetalovou klasiku se najde čas stejně, jako se najde čas na sklenici vody. A netřeba hned upínat zrak k dalekému severu, zlá už je i Bánská Bystrica, odkud pochází Porenut, nadšenci do černého kovu, který je sice dřevem, nicméně se svým platným místem.

Nejdřív malá porce klavíru a pak hned hrr do hezky zvukově zašpiněné garáže z roku 1993 neurčené k rozpitvávání, ale k rochnění. A je v čem, řemeslný um Porenutu nechybí. Ze skladeb tu a tam vykoukne povedený nosný motiv navozující žádanou atmosféru místa, kde jsou zmožení životem vítáni popáleninami a sírou, pročež nezbývá než Porenutu zvolat šestkrát sláva.

Pokud chcete od black metalu složitost a propracovanost, moc si s kapelou do oka nepadnete, pokud nejste fanoušky žánru, neporozumíte si vůbec, cíloví fanoušci by ale Porenut opomenout neměli jen pro tu poctivost, s jakou se pouští do díla. Mimochodem, kdo by se domníval, že old-school black je po všech stránkách neživotný, toho odkazuji na text skladby „Bez života“, jež by mohl být uváděn namísto smluvních podmínek při registraci na všech sociálních sítích.

„Presvedčit primitíva o fiktívnej pravde zvládne aj primitív. Primitív vo mne, Primitíva mňa presvedčil o mnohých pravdách. Celý môj život všetky moje tromfy sú len lži. Nemám, neviem nič. Primitívny parazit vo fiktívnom svete...“

Za zmínku rozhodně stojí i poslední takzvaně skrytá skladba vzniklá ve spolupráci s 900piesek, která k sedmadvaceti minutám přidává další čtvrthodinu a účinkem se nejen díky tomu vyrovnává metalovému zlu.

Jde totiž o minimalistický majstrštyk. Bezbarvý, záměrně monotónní ženský hlas (Petkq) podkreslený klavírem začíná postupně přerušovat hluk, neurčitý kovový lomoz rozléhající se do dalekého prázdna. Jak působivě ono skřípání železa jakoby v obří prázdné hale zní, ví všichni, kdo se pravidelně jezdí ničit na Hradby samoty. A když se pak v druhé půli přidá ještě ostré praskání „spálených reproduktorů“, vzniká závěrečný rulík na dortu par excellence. Jestli milujete žánr a zároveň sledujete domácí scénu, neváhejte. Spokojený doporučuji.