Perfecitizen – Through

Bordel pro starší a pokročilé
2013
L'inphantile Collective | vlastní náklad
34:00 (9 skladeb)
death/grindcore
http://bandzone.cz/perfecitizen

Skupin, které by dokázaly smysluplně propojit tvrdé kytary s moderní elektronikou, na české scéně příliš není. Příčinou je pravděpodobně ultrakonzervativní vkus většinového publika, které se nezvyklým postupům obvykle divoce brání, a neochota kapel riskovat svoji stovku okresních fanoušků nějakým experimentováním.

Výsledkem je, že dosavadní pokusy měly spíše rozpačité vyznění a metalcorové projekty bezostyšně replikující kdejakou ptákovinu z MTV to opravdu nevytrhly. Perfecitizen se proto pouští na pole vcelku neorané. Kapela vystavěná na troskách Alienation Mental vydala před nějakou dobu promo, slibující osvěžující mix death-grindu s kybernetickými zvuky á la Fear Factory. O to víc jsem byl zvědavý na plnohodnotné album.

Místo grindových Fear Factory jsem se však dočkal něčeho jiného. Ona slibovaná elektronika se dostane ke slovu až v druhé polovině alba a ještě spíše sporadicky. Místo ní posluchače přivítá zběsilý grindový námrd. Jenže milovník bezúčelné agrese z něho bude spíše totálně mimo.

„Ohranou kombinaci kvičení, mlácení do popelnic a vtipné kaše hlášek z českých filmů budete muset hledat někde jinde.“

Ohranou kombinaci kvičení, mlácení do popelnic a vtipné kaše hlášek z českých filmů, po kterých mám chuť uříznout režisérovi hlavu, budete muset hledat někde jinde. Perfecitizen vám nabízí energické groovy riffy, množství technických vyhrávek, trochu zastřený zpěv, inteligentní texty a brutální klystýr mozku. Připomíná vám to něco? Podobnou muzikou se vyznačují američtí Cattle Decapitation a to je zatraceně dobrá společnost.

Ještě je namístě zmínit, že deska neleze do hlavy snadno. Po pravdě řečeno jsem byl z prvního poslechu poněkud otrávený. Ona ta skutečná krása desky je schovaná pod povrchem, kam při prvním poslechu asi neproniknete. Perfecitizen mají vizi, která může mít přinejmenším kontinentální ambice. Jsou invenční, sebevědomí a nepostrádají extrémní grindový tlak. Pokud vás zajímá inteligentní bordel, zkuste to s „Through“. A pokud ne… taková příležitost rozšiřovat si hudební obzory se nenaskýtá každý den.