Obscene Extreme 2016: wrestling a toaletní koncert

Letošní, již 18. festival Obscene Extreme se uskuteční tradičně v areálu trutnovského Bojiště ve dnech 13. – 16. července a vedle dost možná nejlepšího lineupu v historii nabídne i doprovodný program, který posouvá hranice možného. Vidět téct krev je někdy opravdu zábava.

Není tajemstvím, že se Čurby snaží Obscene Extreme každým rokem posouvat dál a dál, tvořit ho pro návštěvníky zajímavějším, zábavnějším a pestřejším. A nemusí jít vždy jen o kapely, nehudebních atrakcí najdeme v programu vícero. Letos nás vedle tradiční Freakyády čeká S&M Project Show, unikátní performance Selfie, The Clown, natáčení živáku Gutalax a také pravé wrestlingové zápasy!

Wrestling je pro mnohé neznalce pouhou šaškárnou a divadlem. Dle Wikipedie se jedná o „soutěžní profesionální sport, kde jsou zápasy předem domluvené. Obsahuje prvky sportu a souboje, může dokonce dojít ke zranění nebo smrti. Wrestling je oblíbenou zábavou po celém světě, ale nejrozšířenější je v USA, Kanadě, Japonsku a Mexiku. Přestože začínal jako pouťová a cirkusová atrakce, jedná se dnes o multimiliardový průmysl.“ Patří tedy wrestling na akci, jakou je OEF? Rozhodně ano! Extrém má mnoho podob a přesně takováto ozvláštnění dělají Obscene bohatší. A přestože jsou zápasy předem domluvené, neznamená to, že účastníky nebolí jako čert.

Jelikož jsem ale v oblasti wrestlingu naprostým laikem, stejně jako většina festivalových návštěvníků, přizval jsem si na pomoc skutečného odborníka na toto odvětví a současně i někdejšího kolegu z redakce Michala Petrgála, komentátora televizních stanic Nova Sport a Eurosport, který bude celou akci na OEF uvádět, a jehož znalosti o tomto sportu jsou v českých končinách zdaleka nejobsáhlejší.

Na Wrestling Manii v rámci festivalu Obscene Extreme je třeba se dívat jako na exhibici. Nejedná se o klasickou wrestlingovou show, kterou byste běžně viděli v jiných státech. Organizátorům se ale povedlo sehnat zajímavou směsici lidí, kteří se v ringu představí. Diváci tak uvidí amatérský i profesionální wrestling z Česka, Polska a dokonce i z USA. Připraveno je celkem pět zápasů. Představme si je trochu blíž.

Zápas jeden na jednoho (Singles Match)
Polish Hammer vs. Red Thunder

Dva zástupci polské organizace Maniac Zone Wrestling celý večer zahájí. Na jedné straně stojí už třicátník se jménem, které bylo ve světě propůjčeno jednomu wrestlingovému chvatu – Polish Hammer. Hned jak tohoto dvoumetrového chlapíka uvidíte, bude vám jasné, že nastává legrace. Musí si dát ale pozor na svého soupeře, protože Red Thunder nikomu neukazuje tvář a mystika vždy k wrestlingu patřila a patřit bude.

Zápas tří wrestlerů o hardcore titul VcV (Triple Threat Match)
Šakal vs. Primy vs. Ezény

První ochutnávku grindcoru ve wrestlingové podobě dostanou návštěvníci v utkání, kde půjde o titul tuzemské organizace VcV Original Wrestling. V hardcorových zápasech je povoleno prakticky všechno, takže očekávejte příval zbraní. Zápasnici Šakal a Ezény patří do skupiny mladých nadějí a zatímco od Šakala dostanete příval energie a agresivity, Ezény přichází s důrazem na precizní provádění chvatů, což mu vyneslo přezdívku Maestro. Jenomže pak je tu ještě třetí účastník Primy, který patří k zakladatelům wrestlingu ve středních Čechách a je mu úplně jedno, koho porazí, hlavně že titul vyhraje.

Zápas jeden na jednoho (Non-Title Match)
Sebastien vs. Démon

Na Wrestling Manii se představí i hlavní šampion VcV, Sebastien, který se ale rozhodl neobhajovat titul v Trutnově, protože se mu prostě nechce a diváky nemá v plánu ani v nejmenším potěšit. Dlouhovlasý samorost si nebere servítky s nikým a je schopen slovně urážet kohokoliv. Proti němu se postaví borec s příznačnou přezdívkou Démon, jehož mystickou postavu s podivnýma očima a makeupem spojte s akrobatickým stylem zápasení a máte před sebou nebezpečného soupeře, který za tréninkem jezdí i do Německa.

Zápas s rakví (Casket Match)
R. J. Kolda vs. Bláhys

Co by to bylo za wrestlingovou exhibici, kdy vám aktéři neodhalili pořádný osobní spor a jasnou nenávist v ringu. Příběh R. J.e Koldy a Bláhyse začíná v roce 2015, kdy společně bojovali bok po boku proti systému. Když ale poslední bitvu prohráli, zkušenějšímu Koldovi ruply nervy a vylil si zlost na Bláhysovi. Tomu trvalo nějakou dobu, než se z toho dostal, ale jakmile se letos vrátil, jeho první terč byl jasný – R. J. Kolda. Oba se už letos několikrát potkali a nikdy si nemůžete být jisti, co se v jejich zápase stane, protože především Kolda se kolikrát přestává kontrolovat. V Trutnově navíc přibude rakev, do které musíte soupeře zavřít, abyste zápas vyhráli.

Hlavní tahák – CZW vs. VcV (Main Event)
Shlak vs. SkullEvil

Každá wrestlingová akce má svůj hlavní tahák a Wrestling Mania nabídne americko-český souboj. Oba jsou profesionální wrestleři a ani jednomu z nich nevadí, když si hodně ublíží. Mají totiž snížený práh bolesti. O Američanovi Shlakovi je to známo, vždyť zápasí v tzv. deathmatches v brutální společnosti Combat Zone Wrestling, která nabízí jedny z nejnásilnějších soubojů na západě. Shlak svůj um navíc předvádí i na koncertech kapely Eat the Turnbuckle, která bude součástí lineupu Obscene Extreme a svůj set odehraje rovněž ve středu. Tentokrát má ale proti sobě neznámou v podobě SkullEvila, rodáka z Prahy, který sice vystupuje s českou VcV Original Wrestling, ale profesionálně trénuje v Německu a měl již angažmá v Next Step Wrestling či Maniac Zone Wrestling. K zápasu sice žádná speciální pravidla vypsaná nejsou, ale můžete si být jisti, že půjde o brutální zápas plný krve a nebezpečných zbraní.

Součástí středečního programu bude rovněž Gutalax Toi Toi Show. Natáčení živého DVD v pro kapelu přirozeném prostředí, tedy na festivalu Obscene Extreme, si více než kdy jindy žádá podporu a účast věrných fanoušků. Detaily odhalujeme společně se zpěvákem Matym.

O nápadu natočit DVD právě na OEF u záchodků
Původně jsme chtěli točit pouze videoklip, dumali jsme kde a jak a co... A jelikož OEF jest rájem pro všechny příznivce této hudby i pro nás, říkali jsme si, že by nemělo chybu zkusit udělat nějakou speciální show právě tam. Nakonec jsme se s klukama shodli, že když už tam budeme a máme tu možnost a požehnání od Čurbyho (tímto posíláme znovu velikého hudlana a dík), byla by škoda použít natočený materiál jen pro klip a že z toho prostě a dobře uděláme celé DVD. Nápad udělat stage mezi hajzlama byl tak nějak hnedle na místě.

O představách ohledně výsledného nosiče
Vizuál je jasný. Postavíme stage mezi záchodkama dole ve spodním areálu naproti pivnímu stanu. Ono se tam toho moc vymyslet nedá, přece jen je to omezené místem a celkově okolím, ale myslím si, že zamastit si půlhodinovej setík mezi toikama bude fajn i bez různých oku lahodících vychytávek. DVD bude plnohodnotné, v klasickém plastovém obalu, o grafickou část nosiče se postará skvělý český grafik David Najbrt (dvorní grafik od Spasm, nám například dělal obal na 7" split s Haemorrhage). O ostatní práce jako natočení, mix a mastering zvuku, DVD menu a veškeré věci okolo úprav se postarají polští Lunatic Media. Každý je zná z OEF, jelikož tam už dlouhý léta točí kapely. Jsou šikovní a znají tuhle muziku a potřeby s ní spojené.

O chystaných specialitách koncertu
Pevně doufáme, že se o tu speciálnost koncertu postarají fanoušci, kteří hlavně na OEF umí vytvořit opravdu geniální atmošku – převleky, tanečky, stage diving, vše, co k tomu patří.

O setlistu
Oprášíme pár starých válů a snad se nám podaří dát do kupy alespoň dva nové. Jinak zazní naše klasiky.

O možné kolaboraci s firmou Toi Toi
Ti by nás asi neuplatili. Ale ozvali se nedávno pořadatelům Fekal Party a sami nabídli spolupráci. Taky pecka, ne?

O významu fanoušků při natáčení
Fanoušci jsou na celém tomhle projektu to nejdůležitější. Pevně v naše fans věříme – že přijdou, pobaví se s námi, pobaví se mezi sebou, zatrsají, zaskotačí... Vždyť víš, jak by to mělo být. Milujeme je a věříme, že to bude luxusní mejdan. Nemůžeme se dočkat!