No End to Suffering Tour

Staroškolský death metal má stále co říct
Solace of Requiem, Prostitute Disfigurement, Vomitory, Tortharry
7. listopadu 2011
Praha, Matrix

Již posedmé zavítala do České republiky živoucí legenda věrná kořenům death metalu, švédští Vomitory. Propagace jejich nové desky „Opus Mortis VIII“ se zúčastnily samé ostřílené ikony této scény nejen starého kontinentu.

Na všech třiceti pěti zastávkách po Evropě se podílí američtí thrash-deathoví Solace of Requiem a holandští Prostitute Disfigurement. Pozici speciálního hosta pro Českou republiku přijali hronovští Tortharry. Ti zahráli s ohledem na obvyklé pozice netradičně jako poslední, na místě hlavní kapely. Prozaicky by se dalo spekulovat o tomto zařazení z důvodu blížící se svatby Gora. Žel, jak tomu obvykle bývá, důvod je mnohem prostší a spočíval v problémech s přesuny aparatury.

Tříkytarový kvartet Solace of Requiem pouštěl bez milosti hrůzu na hrstku diváků a po prvních pár kouscích bylo zřejmé, že večer bude velmi vydařeným zážitkem. Technicky zajímavé melodické pasáže propracovaných písní daly vzniknout honosně temné atmosféře. Set ilustroval průřez letitou tvorbou od prvotin s vznikem někde v roce 1993 do současnosti. Celkové nasazení kapely pečetil parádní zvuk. Někteří z diváků překonali neochotu anebo snad stud a v závěru podpořili účinkující výraznějším headbangingem.

Vrcholem večera pro mne bylo vystoupení Prostitute Disfigurement. Kdysi brutalmetalový, dnes „klidněji deathový“ kvartet vedený charismatickým growlem byl skutečným balzámem. V předvedeném setu byly písně vybírané tak, aby ukázaly veškerý um kapely a to se rozhodně povedlo. Drtivé riffy zdobily melodické vyhrávky a přesně ve chvíli, kdy si člověk uvědomil monotónnost, bylo zaveleno k obratu. Následovala nová pasáž odhalující dosud nezmíněná kraniální zákoutí. Myslím si, že někteří diváci, co přišli pouze na Vomitory a zachytili až závěr tohoto setu, své absence zalitovali.

„Zároveň jsem se dověděl, že ke konci listopadu by měl být zveřejněn headliner Deathfestu 2012, a že se prý rozhodně máme na co těšit.“

Vomitory byli jednoznačným tahákem večera. Skalní příznivci, kteří přišli pouze na tento set, množství přítomných takřka zdvojnásobili. Přestože Vomitory vyrazili na turné s novou deskou, jak jsem uvedl v úvodu, set tvořily hitovky celé éry. Z druhého LP „Redemption“ zazněla stejnojmenná pecka, dále „Flesh Passion“ (2007), etuda o démonech „Possessed“ (2009) a za projevené nadšení byli diváci odměněni přídavkem v podobě „Chaos Fury“ (2002). V průběhu se objevil i pařící kotel a vůbec se rozšířilo všeobecné nadšení. A aby byla nekompromisní atmosféra dokonalá, stylizovali Vomitory growl zastřeně, že zněl jakoby z pomocných reprobeden.

Nasycena severskou smrtí většina diváků odešla, takže na závěrečné Tortharry jich zůstala sotva polovina. Jak jsem avizoval na začátku, došlo k přestavění celých bicí a obměně další aparatury. Kluci přítomným za účast poděkovali a spustili kanonádu. Podobně jako předchozí Švédi zahráli kousky z různých období, ale samozřejmě většinu z „Beneath“. Celá parta působí jen o kousek kratší dobu než Vomitory a teď v prosinci oslaví dvacet let. Zároveň jsem se dověděl, že ke konci listopadu by měl být zveřejněn headliner Deathfestu 2012, a že se prý rozhodně máme na co těšit. Veškerá produkce večera se nesla na apartním zvuku, přesto se mi Tortharry zdáli kapánek přebuzení.

fotografie: Tomáš Šrejber