Neurotic Machinery – Exi(s)t

Minialbum v duchu menšího pokroku
2012
vlastní náklad
21:57 (6 skladeb)
death/thrash/doom
www.bandzone.cz/neuroticmachinery

Tachovští Neurotic Machinery naznačili určité možnosti už minulým albem „Opsialgia“, vydaným coby příloha magazínu Pařát. Tentokrát své počínání omezili na délku minialba a v takto zkráceném hracím čase projevili další drobné zlepšení. Ačkoli neoslňují ničím mimořádným, těší alespoň natolik, že jejich nedlouhou nahrávku lze odměnit sledem pochvalných slov.

Že jde o kapelu složenou z nadaných muzikantů, bylo známo již dříve a zde tomu přirozeně není jinak. Na první dojem standardní směs deathmetalového a thrashmetalového rachocení je s každým novým poslechem konfrontována nejen s výraznou snahou o kompoziční promyšlenost, ale i její přesvědčivé nástrojové zvládnutí. Zajímavou práci odvádí především ta z kytar, jejíž výše posazený tón umožňuje vytvářet silně melodické a v rámci celku notně osvěžující motivy. Naopak slabinou je tuctově a skoro až únavně chrčivý vokál, z nějž sálá odér žánrové zatuchlosti.

„Obstojné minialbum není ještě vstupem mezi nejužší elitu, tedy ani tu tuzemskou.“

Většina skladeb by byla jen běžným a nevzrušivým tvrdě melodickým metalem, kdyby se s některými kompozicemi drobně nerozšiřovaly výrazové obzory. Místy se sice objevují spíše živější a energičtější momenty, ty se ovšem nejeví být žádným určujícím, natožpak dominantním prvkem. Podobně silnou roli zde hraje atmosféričnost, částečně způsobená také tím, že některé songy v sobě nesou téměř až doommetalový nádech, jenž si rozhodně radno nechat líbit.

Rovněž zvukově obstojné minialbum, které se dočkalo i nominace v cenách Břitva, není ještě vstupem mezi nejužší elitu, tedy ani tu tuzemskou, zkušeným harcovníkům typu Hypnos a několika dalším však konkuruje velmi dobře. Byť rezervy jsou pořád ještě patrné.