Mortifilia - … When I Killed The God

Dosud nejlépe
Mortifilia
2016
Magick Disk Musick
37:11 (12 skladeb)
death metal
www.mortifilia.cz
Jestliže předchozí album Fate vyšlo primárně ve formátu gramofonové desky, zatímco doplňkový kompaktní disk v jednoduché pošetce, jeho nástupce žel naznačuje, že prodeje vinylů mimo některé vůdčí kapely nejsou zrovna vysoké a vrací se zpět k hlavní roli kompaktu, ovšem v graficky vkusné podobě šesti panelů poskládaných do tvaru obráceného kříže.

Sušická Mortifilia po čtyřech letech zaútočila se čtvrtou plnohodnotnou nahrávkou. Převážně velmi rychlá, svižná, drsná, razantní, úderná a živelná deathmetalová palba se jako vždy opírá o brilantní zvuk, muzikantskou suverenitu a vůbec celkovou interpretační přesvědčivost. Hodně často a snadno lze zaznamenat i melodicky silné motivy či přímo žhavá kytarová sóla, jež dobře prospívají gradaci skladeb, jak patrno třeba v poslední minutě Against All.

„Soubor učinil citelný půlkrok k tomu, aby ze širší špičky českého death metalu se konečně přemístil do té nejužší.“

Tradičně limitujícím faktorem se jeví určitá žánrová svázanost, kdy pánové netvoří zcela svobodnou hudbu, jež by se přirozenou cestou ocitla v daném výrazu, což se poslední dobou daří třeba Hypnos, ale spíše to působí tak, že programově produkují death metal a teprve do něj se snaží vnášet jakousi vyšší muzikantskou nadstavbu. Mnohé songy jsou si snad až příliš vzájemně podobné a mezi sebou zaměnitelné, podobně jako se tak běžně děje na novějších nahrávkách letitých veličin typu Fleshless či Tortharry. Proto ke konci alba přichází vhod skutečné milé vybočení v podobě zřetelně pomalejší a promyšlenější skladby Greetings From the Other Side.

Soubor zplodil své dosud asi nejlepší album, jímž učinil možná zatím nikoli celý krok, ale rozhodně citelný půlkrok k tomu, aby ze širší špičky českého death metalu se konečně přemístil do té nejužší. Ta je ovšem buď již obsazena nebo vyhrazena mladším.