Modern Day Babylon – Travelers

Djent světových parametrů
2013
vlastní náklad
57:19 (14 skladeb)
djent | progresivní metal
www.moderndaybabylon.net

Většina běžných hudebních konzumentů vnímá hudbu hlavně skrze melodii, kterou si však spojuje nejen s přednesem hudebních nástrojů, ale zejména se zpěvem, pokud možno sdělujícím posluchači něco zajímavého. Přesto se v oblasti české ostřejší muziky v posledních letech množí projekty, kde zpěv buď úplně chybí nebo se nachází někde na okraji zájmu.

Tepličtí Modern Day Babylon přestali být sólovým projektem jednoho muže a zamířili k tradičnější pozici vícečlenné kapely, což výsledku rozhodně prospívá. Jestliže debutové a bonusy prodloužené minialbum bylo sice povedeným, ale přece jen ještě trochu nedotaženým zahřívacím pokusem, kde technicky bravurní kytarová řežba narážela na hradbu částečné monotónnosti, potom první skutečně dlouhohrající album tento dojem naštěstí téměř zcela odstraňuje.

„Přestože ostře zařezávající kytary můžou působit trochu dominantně, jejich převaha je funkčně narušována četnými zpestřujícími nápady.“

Je opravdu jedno, zda se to nazve coby djent, progresivní metal či nějak jinak, mnohem podstatnější budiž pocit, že minimálně v tuzemském prostředí jde o něco, co zdárně posouvá dosavadní dimenze tvrdé hudby. Excelentní až fenomenální zvuk umožňuje naprosto plnohodnotné vychutnání čehosi, kde se mistrovsky snoubí vše potřebné. Instrumentální zdatnost a komplikovanost, kytarová tvrdost, ba i příměs ambientní elektroniky, to všechno představuje nejen důležitý základ, ale také odrazový můstek k vysokému stupni všeobjímající vesmírné atmosféričnosti.

Některé pasáže sice mají nádech pouhé muzikantské exhibice, toto vtírající se zdání je však vydatně fackováno ze všech stran. Přestože ostře zařezávající kytary můžou působit tak trochu dominantně, jejich převaha je funkčně narušována nejen poklidnými momenty, ale rovněž četnými zpestřujícími nápady nebo často výraznou melodičností. Ta pak ještě více vyniká skrze dvojici zpívaných bonusů, na které v samotném závěru navazuje příjemně odlehčující remix.

Podle jistého světového djentového média jde o loňskou pátou nejlepší desku svého žánru na světě. Není divu, protože posluchačský zážitek je to vskutku mimořádný.