Midnattsol – The Metamorphosis Melody

Hodně slabý vítr do plachet
2011
Napalm Records
56:19 (11 skladeb)
symphonic metal
www.midnattsol.com

Určitě už jste tenhle názor někde slyšeli: „Nezpívat v Midnattsol mladší ségra Liv Kristine, neštěkne po nich ani pes.“

Takhle po nich sáhli Napalm Records (hádejte, kdo vydává Leave’s Eyes a Atrocity) a recenzent si tak musí chtě nechtě koledovat o vroubek u všech příznivců křehkých dam doprovázených tvrdými kytarami. Od doby, kdy kolem mě Midnattsol prosvištěli s debutem „Where Twilight Dwells“ (2005), učinili nepochybně pořádný pokrok – novinka působí podstatně masivněji a propracovaněji – nicméně musím si pomoct ještě jedním ustáleným rčením, a totiž, kde nic není ani smrt nebere.

Veškeré snahy na ustanovení vlastního soundu a ambice přestat být jen dalšími z mnoha troskotají snad na tom, že nejsou dostatečně podpořeny všemi členy, snad na prachobyčejném nedostatku talentu. Vždyť už samotná Carmen Elise, na níž je z pochopitelných důvodů upřena pozornost v prvé řadě, nedokáže skladby ničím osvěžit ani ozvláštnit; ať už se v nich děje cokoliv – a že se nový kytarista Alex Kautz snaží – její intonace zůstává neměnná a řekněme si na rovinu, kdovíjakým rozsahem taky nedisponuje.

Je v tom hodně kytar, docela dost symfonických aranží, nějaká ta inspirace folkem, plno melodií, přesto mě jako nejlepší charakteristiky napadají slova jako nezáživné, nezajímavé. Takhle se zlým jazykům vítr z plachet nebere.