MetalGate Season Enclosure 2013

Oslava metalu v menším staveništi
Area Core, Abstract Essence, Return to Innocence, Isacaarum, Six Degrees of Separation
5. října 2013
Praha, Storm

Firma MetalGate má za sebou pět let existence. Poslední dobou jednoznačně nejaktivnější tuzemské metalové vydavatelství stojí i za celou řadou jiných projektů, ať už jde o MetalGate Czech Death Fest, soutěž MetalGate Massacre nebo server Metal Online, jimiž se snaží intenzivně šířit převážně to lepší z domácí kovové produkce.

Ačkoli většina skupin vydávaných touto firmou nepatří přímo k té nejužší žánrové špičce, alespoň o solidním průměru či lehkém nadprůměru zpravidla mluvit lze. Svědčí o tom také dvojitá kompilace vydaná právě v den výročního koncertu.

Pět vystupujících kapel předvedlo své patrně standardní výkony, jimiž se sice nedařilo dodržet časový program, ale naštěstí nebyly ani důvodem k opuštění sálu. Debutovým albem vybavení crossoveristé Area Core se představili coby víceméně nadějný soubor, který v rámci tvrděrockové moderny lze řadit k tomu lepšímu u nás. Multimetaloví Abstract Essence prokázali svou žánrovou nezařaditelnost i hrací jistotu, kdo si však z jejich tvorby nepamatuje žádný výraznější nápad, není sám.

„Pět vystupujících kapel předvedlo své patrně standardní výkony.“

Něco podobného lze tvrdit o navracejících se death-doomových Return to Innocence, jejichž zde křtěné nové album však náleží mezi známky toho, že i archaičtější styl možno provozovat obhájitelným způsobem. Totéž jistě potvrdí také grindově ostřejší Isacaarum, jejichž novinka se blíží a kteří znovu sáhli i po osvědčených hitovkách ze starších dob. Zbrusu nová placka je na spadnutí také v případě Six Degrees of Separation a jejich rovněž obtížně škatulkovatelného metalu, který po nepatrném výdechu této skupiny by mohl opět zaútočit na přední pozice v rámci české metalové scény.

Nijak dramaticky nevadila skutečnost, že veškeré toto ostře rachotivé snažení se odehrálo v poněkud provizorních podmínkách přestavěného, ale v tomto směru ještě nedokončeného klubu Storm, dříve známého pod názvem Matrix. Zvláště v zákulisních prostorách byly patrné četné známky stavebního nepořádku, samotným návštěvníkům mohl vadit nedostatek místa k sezení, ale přežít se to rozhodně dalo. Přes určitý rozpor s tímto nepatrným problémem však lze tvrdit, že kdyby přišlo více lidí, bylo by jistě ještě lépe. Hlavně pořadatelům a vystupujícím kapelám.

fotografie: Vladimír Joza