Master's Hammer – Pod vrstvou prachu | Blackosh – 6,66 promile

Blekmetálová mršina
2014
Jihosound Records
7'' SP (1 + 1 skladba)
blekmetál
www.mastershammer.com, www.blackosh.com

Master's Hammer právě vydávají zbrusu nové album „Vagus Vetus“, ale ještě než na něj bude vržen kritický pohled, je třeba upřít zrak na jemu předcházející sedmipalec. Druhý s Blackoshem v rámci BLMH série, třetí za poslední dva roky a pátý včetně prastarých rarit. Další vinylové setkání téměř zakladatelských legend českého black metalu těží hlavně z textů.

Master's Hammer umožňují zaslouženou chválu zejména neskutečně pozoruhodnými slovy skladby „Pod vrstvou prachu“, popisující onu nečekanou situaci, kterak Franta Štorm „v zaprášené krabici od banánů našel dva dopisy od kumpánů“. Těmi jsou míněni neblaze proslavení pánové Grishnack z Burzum a Euronymous z Mayhem, kteří před již dávnými lety „v mládí mlžném diskotéku doplniti touží“. Nejenže nemůže být pochyb o tom, že „blackový se metálista neubrání dojetí, zří­-li v jedné škatuli vraha se svou obětí“, ale současně musí být naprosto zřejmé, že po ještě nedávných verších skladby „Šumava“ je znovu zaděláno na úvahy o textu roku.

Hudebně jde o nepříliš překvapující přímočarou palbu na pomezí středního a rychlejšího tempa, kde možná to nejzajímavější představují Necrocockovy výškové sbory, leč s připočtením proměnlivých barev Štormova hlasu, tradičního mysteriózna blekmetálového kultu a právě zmíněného textu to vše pospolu znovu funguje v míře, jakou se jiní pyšnit nedokážou.

„V důsledku to vytváří působivě zvrácenou atmosféru jakési obstarožně metalové ožíračky.“

Blackosh se na druhé straně malé hnědé desky obklopuje početnou sestavou, kterážto dle obalových instrukcí provozuje třískání do kytary, hulákání, kravál na bubny nebo zbytek brajglu. Zmatek je to vskutku stěží poslouchatelný, když hlavně Blakoshův silně nevýrazný a upozaděný zpěv je největší slabinou nahrávky, kterou dále odstřeluje převážně neměnné svižné tempo. Skladba psaná už někdy před patnácti lety, tehdy pro Entrails, exhumuje staré riffy z pracovních demokazet, ale pokud v ní lze nalézt nějakou přitažlivost, může za to spíše textová potrava.

Název songu „6,66 promile“ naznačuje alkoholickou sešlost spojenou s oslavou starých metalových stereotypů. Použitý jazyk se zdánlivě snaží přiblížit zdatnějším kolegům, nicméně nakonec dopadá obhájitelně. Vstupní rekvizity typu „místo mozku z piva kostku“, „z huby smrad jak z mršiny“ nebo „všude kříže vobrácený a zkřížený hnáty“ se časem proměňují na „propocenej starej hadr na pupku s dírama, to kdysi bylo jeho první tričko Bathory“, což v rekapitulačním důsledku vytváří působivě zvrácenou atmosféru jakési obstarožně metalové ožíračky.

Obě strany singlu ve společné konstelaci tvoří cosi, odkud sálá nejen bordel a smrad, ale i nostalgie po zaprášených starých časech, jež se nevrátí, ale lze na ně vzpomínat.