Manon Meurt – s/t

Věčný svit neposkvrněné duše
2014
vlastní náklad
29:42 (6 skladeb)
shoegaze | dream pop | postrock
http://manonmeurt.bandcamp.com

Takhle nějak to má vypadat. Manon Meurt z Rakovníka si žijí svůj sen. Mluvit se o nich začalo po vydařeném předskakování My Bloody Valentine a další pozornost okolí na sebe nenechala dlouho čekat. Začaly chodit pozvánky na ty nejlepší české nezávislé festivaly, skrze crowdfunding se podařilo vybrat peníze na překrásný dvanáctipalec, dělaly se rozhovory do významných médií. A cesta pokračuje.

Manon Meurt lze nejjednodušeji zařadit k shoegazu, u nás téměř nezastoupeného hudebního žánru. Jejich eponymní debut se může pyšnit krásným zvukem i příjemnými aranžemi. Přirovnáním k již zmíněným My Bloody Valentine se kapela nevyhla a v budoucnu asi ani nevyhne, ostrovní scéna počátku devadesátých let je z nahrávky jasně a zřetelně cítit. To však nelze chápat jako osočování z plagiátorství, Manon Meurt bez póz a schovávání ukazují, koho berou za vzory, koho milují, kým se nechávají ovlivnit.

„Manon posluchače ovíjí jemnou melancholií, barevností a plností.“

Desku provází po celou stopáž příjemný pocit snění, nevinnosti a něhy. A právě ta nevinná něžnost je, co se debutu týče, asi tím nejvíce charakterizujícím slovním spojením. Manon Meurt jsou natolik přesvědčivě klidní, zasnění a zamilovaní, až se jejich panenskost občas přelévá do snad i trochu zbytečné opatrnosti. Neodvažují se do toho trochu více šlápnout, albu chybí výraznější momenty s gradací, která by vyvolala přeběhnutí mrazu po zádech a vyskákání husí kůže. Vše je klidné jako hladina jezera za absolutního podvečerního bezvětří. V bezpečí, jako u maminky v náručí, kde nikomu nic nehrozí.

Tuto mírnou rozvážnost však Manon Meurt naplno vynahrazují hladivou a procítěnou atmosférou skladeb, při jejichž poslechu se lze naprosto odpoutat od všeho zlého a nebezpečného okolo nás. Manon posluchače ovíjí jemnou melancholií, barevností a plností. I takto mladá kapela dokáže okouzlit skladatelským citem, výtečnou prací kytar a neskutečně podmanivým a křehkým vokálem, do kterého se nelze nezamilovat.