Magická noc trubadúrů

Všestranně zdokumentovaný gotický svátek
2013
LunArt Records
59 + 59 min
gotický rock
www.bratrstvoluny.com

Český gotický rock dlouhá léta působil dojmem, že zde sice existuje jistá legenda, ale za ní dlouhé nic, následované téměř ničím. Především v posledních letech se však proti tomuto konstatování objevily známky vzpoury, z nichž zvláště jedna dosáhla většího ohlasu.

Možná vůbec nejvýznamnější akce historie tuzemského gotického rocku proběhla 10. listopadu 2012 v Kralupech nad Vltavou, domovském sídle pořádající kapely Bratrstvo Luny. Nejen koncert pěti těles, ale rovněž historičtí šermíři, vystoupení taneční skupiny, jarmark, fotografickou prezentací doplněná beseda se spisovateli, křty jejich knih či vydání dosud jediného čísla gotických novin Trubadúr, to vše tvořilo velmi netradiční akci, jež se s odstupem několika měsíců dočkala sice poněkud nedotaženého, ale přesto sledovatelného a vcelku zaslouženého pomníku.

Neprodejný komplet tvoří dva téměř hodinové pálené videodisky, jež hyzdí značně amatérská grafika vnitřní nabídky obou kotoučů. Samotné vnímání všeho zaznamenaného se ale může opřít o výpovědi výrazných osobností, jež většinou mají co říct. Patří mezi ně nejen mozek celého tohoto koncertního projektu R.X. Thámo, ale i členové dalších skupin, mezi nimiž podle očekávání dominuje Petr Štěpán, dále pak moderující publicista Petr Korál, křtící spisovatelé Jaroslav „Monte“ Kvasnica a Jenny Nowak nebo šéfredaktor gotického webu Sanctuary zvaný Ezechiel.

„Značného prostoru se zde dočkalo legendární XIII. století.“

První disk tvoří především vykreslení toho, co všechno se onen večer dělo, a dále často zajímavá slova zmíněných aktérů či několika návštěvníků. Těžiště obsahu představuje nepříliš svižný, ale informačně výživný dokumentární film „Musica – Theatrum – Magia ve městě nad Vltavou“, kterýžto kultivovaně pojatým průvodním slovem doplňuje známý sportovní komentátor Jiří Rejman. Následuje tak trochu podobně laděná reportáž Hany Bozděchové, dvě různé předkoncertní pozvánky a exkluzivní rozhovor s ústřední postavou největší české goticko-rockové legendy.

Druhý disk tvoří převážně samotné hudební či jiné umělecké výkony, jež obrazově a zejména zvukově mají sice daleko k dokonalosti, nicméně lze respektovat skromnější podmínky, v nichž tohle všechno vzniklo. Značného prostoru se zde dočkalo legendární XIII. století, ovšem ještě častěji jsou zastoupeni „gothic rock troubadours“ Bratrstvo Luny, ono poněkud prazvláštní těleso, jehož hlavní tvůrčí mozek není hrajícím ani zpívajícím interpretem, koncertně však představuje alespoň sborové křoví, zatímco vše ostatní obstarávají hlavně hosté.

„Zpestřením těchto záznamů jsou křty knih obou spisovatelů, mimo jiné vodou z rozpuštěného sněhu sebraného z hrobu vlčice.“

Závěr záznamu tvoří norští Pluto And the Planets, naopak zcela schází na této akci rovněž hrající polské hvězdy Artrosis, podobně jako domácí objev Carpatia Castle. Drtivá většina zaznamenaných písní v tomto provedení působí velmi rozvláčným a pro někoho třeba až nudným dojmem, lze ovšem předpokládat, že přímo na místě mohla být atmosféra mnohem lepší. Zpestřením těchto záznamů jsou křty knih obou spisovatelů, mimo jiné vodou z rozpuštěného sněhu sebraného z hrobu vlčice, a dále Taneční skupina Naděje, kdy byl z publika na plac a ze svého pohledu nečekaně přizván šéfredaktor webzinu Fobia a též redaktor magazínu Pařát Jan „Johan“ Filip, což jistě vyvolalo všeobecnou pobavenost jeho redakčních kolegů.

Pokud někdo sledováním obou disků získává dojem, že je zde zcela přeštěpánováno, překorálováno či překvasnicováno, je to způsobeno nejen častou pódiovou a rozhovorovou přítomností těchto person, ale i tím, že mnohé záběry či výpovědi se v rámci jednotlivých dokumentů a záznamů opakují. Hlavně při souvislém přehrávání všeho za sebou toto zjištění nepůsobí optimálním způsobem, přesto však lze pochopit, že koncepční charakter si tento postup vynutil, byť třeba opakované titulky s informací, kdo tyto záznamy vyrobil, působí opravdu nadbytečně. Divák může být tímto nedostatkem trochu rušen, ale i tak má příležitost k tomu, aby se dobře obeznámil s děním v rámci noci, jež byla natolik magická, že se v jejím průběhu jednomu z protagonistů narodila dcera.