Krabathor

Důstojná exkurze do minulosti
hosté: Bad Face, Brutally Deceased
21. března 2015
Uherské Hradiště, Mír

Staré rány zahojeny, letité prosby vyslyšeny. Jak se dalo předpokládat, po velmi úspěšném loňském vystoupení na festivalu Brutal Assault se naše největší deathmetalová legenda všech dob odhodlala k česko­slovenskému turné, jež se díky rychle vyprodanému koncertu v Uherském Hradišti a tamtéž přidanému nedělnímu bonusu prodloužilo do celotýdenní podoby.

Když před více než patnácti lety končila velká éra Krabathoru v jeho nejlepší sestavě, v rámci tehdy posledního turné jsem zavítal do uherskohradišťského klubu Mír. Přesně to samé jsem si tedy nyní zopakoval. Doposud nikdy se mi nestalo, abych na jediné akci potkal tolik přes deset let neviděných lidí, v minulosti běžně potkávaných na různých Nuclear Stormech či dalších dobových festivalech. Neodbytný pocit toho, že jsem se vrátil v čase, potvrdilo i poznání, že v sále zcela zjevně převládali čtyřicátníci, zatímco jedinců pod třicet let zde příliš mnoho nebylo.

Protože původně plánované Six Degrees of Separation postihlo onemocnění, místo nich vystoupili uherskobrodští Bad Face, kdysi založení bývalými členy Krabathor a Hypnos. Na jejich obstarožně znějící, ale zkušeně zahraný metal pak navázali celé turné předskakující pražští Brutally Deceased, kteří s každou další nahrávkou rostou směrem k čím dál větší vyzrálosti a tuto tendenci stvrzují také koncertně, byť s poznámkou, že pro mě je tato kapela kompozičně monotónní. Možná je to jen můj osobní problém, ale i přes několik poslechů všech alb nejsem schopen si od nich zapamatovat žádný riff či jiný motiv, rozeznat jednu skladbu od druhé a při slyšení naslepo ani samotnou kapelu. Takže zatímco vyznavači švédského death metalu jásají nadšením, pro mě jakožto žánrově nevyhraněného posluchače jde o sice zdařilou, leč přece jen pozdní ozvěnu staré doby.

setlist Krabathor (roky vzniku různých verzí)

1. Totální destrukce (1988/1997)
2. Apocrypha (1988/1996)
3. Liquid (1997)
4. Pain of Bleeding Hearts (1994/1995)
5. Royal Crown (1991) – intro
6. Psychodelic (3x 1991)
7. Eternal (3x 1991)
8. Faces Under the Ice (1993)
9. In the Blazing River (1993)
10. The Truth about Lies (1994/1995)
11. Unnecessarity (1994/1995)
12. Orthodox (1996/1997)
13. Imperátor (1988/1995)
14. Pacifistic Death (3x 1991/1995)
15. Běsnící válka (1988/1996)
16. Believe... (1995) - outro

Jestliže obě předkapely mají výraznější platnost především v úzce vymezeném okruhu zasvěcených a jejich tvorba těžko může mít jakýkoli širší dopad, pro Krabathor v době jeho největší slávy platil pravý opak. Nejenže si jeho pověst intenzivně razila cestu daleko za hranicemi naší země, ale v ryze domácím měřítku dorazila až do prodejních hitparád, jakož i povědomí posluchačů veškerého rocku a metalu, pro něž se stala synonymem i ztělesněním smrtícího žánru.

Přestože si pánové před rokem onen titul odmítli převzít, právem si stali oficiálně posvěcenou legendou. Po nedlouhé retrospektivní videoprojekci se rozjela „Totální destrukce“, a to nejenom v podobě této pravěké vykopávky, ale také jako nejvhodnější charakteristika dalšího děje. Přesto lze tvrdit, že první songy byly spíše jen zahřívacím rozjezdem, takže teprve intrem uvozené skladby z debutového alba „Only Our Death Is Welcome...“ rozpoutaly tu pravou atmosféru. Tímto současně začala procházka slavnými alby, přičemž stejně jako v případě debutu i z desek „Cool Mortification“ a „Lies“ zazněly vždy úvodní dvě položky, akorát v případě „Orthodox“ došlo v této fázi setu pouze na titulní palbu. Stařičký „Imperátor“ vše zdánlivě završil, ale bylo jasné, že bez „Pacifistic Death“ odejít nelze. Pak ještě jeden archeologický nález a na dojezd reprodukovaná instrumentálka. To vše v dobré zvukové kvalitě, energické razanci a samozřejmě i tlačenici vyprodaného klubu.

Bylo to krásné a opojné připomenutí si starých dobrých časů, které se v plné a trvalé kráse už patrně nikdy nevrátí, ale k nimž má smysl se nostalgicky vracet. Tohle turné bylo vedle loňského koncertu na Brutal Assaultu další, ale znovu důstojnou exkurzí do minulosti.