Kovadlina | Telefon

Uzavírání kruhů
Kovadlina / Telefon
2016
Damage Done Records
7'' EP (2 + 2 skladby)
punk
https://kovadlina.bandcamp.com/
https://telepunk.bandcamp.com/
Vinylový sedmipalec zaujme již etiketou, na jehož jedné straně je vyobrazena nakreslená kovadlina, zatímco na té druhé telefon. Nejde ovšem ani o starý přístroj se sluchátkem, ani o žádný přechytralý moderní zázrak, ale spíše o nějaký obstarožní mobil s velkou anténou. Takový, který pamatuje časy, kdy se teprve počala formovat porevoluční punková scéna.

Skutečnost, že Kovadlina personálně navazuje na Hanbu, si lze naposledy připomenout, ale zároveň ji už netřeba více rozvíjet. Loňské album Životy těch druhých sklidilo značné uznání a ještě téhož roku bylo doplněno kratším přídavkem. Hlavně skvělé Sbohem naposled zní skoro jako nejvyšší možný ideál, jaký si v oblasti punku možno představit. Přitažlivou melodikou disponující píseň má až neskutečně hitový náboj a volá po neustálém přehrávání. Přesně zapadajícím textem se natolik mocně zadírá pod kůži, že v jejím stínu zůstává i svižnější Reinkarnace od Co-Ca, tedy Complicité Candide, v jejichž originále vyšla v roce 2005 na splitku s Banánovou někdejší kapelou Balaclava, čímž se uzavírá první kruh. Zdaleka ne jediný.

„Obě kapely reprezentují syrově inteligentní pojetí punku, z nějž navzdory uvážlivě voleným slovům čiší více protestu než téměř kdekoli odjinud.“

Rožnovský Telefon, v zájmu uzavření druhého kruhu výrazně příbuzný právě s Complicité Candide, patří k představitelům místní specifické scény, která definuje punk jako nikdo jiný. Píseň Zrychlit, v níž v rámci dovření třetího kruhu hostuje kovadlinový Banán, a také Jak umíme nejlíp tvoří dva exponáty sympaticky znějícího punku, který neudivuje žádnou přehnanou hudební genialitou, jenže díky své autenticitě patří k tuzemskému žánrovému popředí.

Obě kapely reprezentují syrově inteligentní pojetí punku, z nějž navzdory uvážlivě voleným slovům čiší více protestu než téměř kdekoli odjinud. Tímto poznáním se uzavírají nejen ony personální, ale i ostatní kruhy, jež se propojují na vrcholu současné scény.