Keep on Rotting - The Beginning

Šikovné české ruce
2012
Marast Music
5 skladeb (19:17)
technical deathcore
www.bandzone.cz/keeponrotting

Vzpomínám na dobu, kdy jsem pár let zpátky viděl Keep on Rotting poprvé naživo v Praze a nevěřil tomu, co slyším. Jednalo se o skvělé koncertní vystoupení, přestože kapela z Litoměřic měla v té době nahráno pouze pár ilustračních písní v mizerné zvukové kvalitě a s automatickým bubeníkem. Teď nastává doba, kdy konečně přišlo na svět něco, co věrně vystihuje kvalitu a energii ze zmíněného koncertu.

Nyní se Keep on Rotting mohou opřít o fantastického bubeníka Honzu, který projevu dodává světovost nebo minimálně evropskost v tomto žánru. Dalším velmi silným elementem jsou kytarové nástroje, ať už je to v oblasti přesného riffování jemně připomínající Beneath the Massacre, nebo nápaditých melodií, jež protkávají všech pět kompozic. Všechny klady jsou navíc podpořeny na žánrovou i geografickou oblast nezvykle povedeným zvukem. Okamžitě po spuštění tohoto EP je cítit dobře zúročený talent i kvalita nahrávky.

Od počátku svého bytí měla česká čtveřice problémy s nalezením frontmana a po mnoha letech ho stále hledá. Vokální stránku tak obstarávají kytaristé Láďa a Štěpán, potažmo se na desce takto projevil i bubeník. Ač právě zpěvová oblast je nejslabší a celkem nevýraznou stránkou tohoto jinak povedeného EP, na druhé straně se musí u Keep on Rotting vyzdvihnout schopnost citlivého výběru, kde použít a kde nepoužít řev. Nezahlcují tak posluchače přílišným počtem slov, což považuji za plus.

„Jak sám název napovídá, toto je pro kapelu začátek.“

O to více lze kvitovat skladbu „Who Is the Kozmrd?“, která je plně instrumentální a kde si posluchač může krásně do sytosti užít ty nejsilnější stránky Keep on Rotting. EP v tomto případě nelze hodnotit jako koncepční práci. Jak sám název napovídá, toto je pro kapelu začátek a snaha předvést to nejlepší z dosavadní tvorby, což se do jisté míry povedlo.

Kdysi jsem prohlásil, že Keep on Rotting jsou velmi světlou koncertní výjimkou v Česku a nyní mám velkou radost, že se světlá výjimka na koncertech plně promítla na mini albu.