Hypnopazūzu – Create Christ, Sailor Boy

Na mléčné dráze
Hypnopazuzu – Create Christ, Sailor Boy
2016
House of Mythology
52:02 (10 skladeb)
okultní folk
https://hypnopazzu.bandcamp.com
Občas přemýšlím, jaké by to asi bylo, kdybych nežil dnes, ale v časech hluboké minulosti. Malý, obyčejný človíček z těžkých časů, jehož hlava a duše by voněly čistotou a prostým životem. Po náročném dni bych sedával u ohniště ve světnici a vyřezával figurky do betlému. Poddaný, ale nevýslovně svobodný.

Uvažoval někdo z vás třeba nad tím, jak by se byl cítil Pinocchio, kdyby se ocitl pod Golgotou?

Hádám, že ne, a samozřejmě to není výčitka. Já nad tím taky nikdy nerozjímal, ale jsem rád, že se najdou tací, kteří právě tyto představy dokážou s noblesou (místy trochu dětskou) představit nám, lidem současnosti. Za slovíčko „tací“ pak dosaďte Martina Glovera a Davida M. Buntinga. Nebo spíše Youthe a Davida Tibeta? Jak sami chcete. Právě těmto dvěma věčným chlapcům se narodil mladší sourozenec, který teď mžourá na tenhle podivuhodný svět. Jmenuje se Hypnopazūzu. Jste připraveni sdílet omámení na Mléčné dráze?

„A pak už jenom přidejme trochu ostrovní mystiky, symbolismu a bezbřehý chlad milujících se hvězd.“

Create Christ, Sailor Boy je album ve své podstatě naprosto jednoduché, čisté a možná i přímočaré. K tomu, aby zasáhlo cíl, nepotřebuje přehnané rafinovanosti, pomáhá si důvtipem a místy lehkou lstivostí. Jedná se o svědomitou ambientní práci, která byla stvořena z radosti – a hádejme, že i k radosti druhých. Je symbolickým hudebním spouštěčem odpočinku a smysluplného poslechu. A jeho recept není složitý, na setkání těchto dvou osobitých hudebních osobností nelze hledat nějaké složité kejkle.

Je obecně známo, že básnické obraty Davida Tibeta jsou ve své bezbřehé imaginaci úžasné a že Youth je jedním z nejpovolanějších k tomu, aby i hudební složka získala patřičný glanc a zvuk. Proč tedy takto snadno nevyhranit kolbiště obou mistrů? A pak už jenom přidejme trochu ostrovní mystiky, symbolismu a bezbřehý chlad milujících se hvězd.

Celou deskou prostupují spontánnost a něha, Create Christ, Sailor Boy ve svém jádru nezapře ani jistou špetku kazatelského písničkářství. Milovník Current 93 jistě chápe, na co narážím, vám ostatním doporučím připravit čaj s mlékem, zaklonit hlavu nazáď a celou vahou svého niterního já dopadnout na hladinu téhle nesmírně nesvázané, ale příjemně hluboké nahrávky. Že to bude bezbolestné, to garantovat nemohu, ale kdo by se vlka bál? Takže oddechněte si, představte si, co chcete a hlavně...

...neither coming nor going but was / is / shall be!