High on Fire – De Vermis Mysteriis

Půvab vyšeptalého tajemství
2012
eOne Music
52:19 (10 skladeb)
stoner
www.highonfire.net

Už z pohledu na propagační fotografie je zřejmý rozdíl mezi soudobou stonermetalovou špičkou a jejími mentory. Mladší kapely si důsledně budují image a průběžně ji aktualizují, kdežto nadčasová hovada z High on Fire se ani nenamáhají na paloučku do síťky na motýly chytat ducha doby a místo toho radši družně vyžahnou další flašku vizoura.

A lze to slyšet i ze samotné hudby; zatímco dandyové Baroness a Kylesa používají neotesanost spíš k cestám za hranice všedních dnů a stadionové hvězdy Mastodon ji obrušují na míru velkým arénám, High on Fire neslevují, nezůstávají stát na půl cesty a dál žijí hoblováním, chlastem a esotericko-mytickým galimatyášem.

Ani „De Vermis Mysteriis“ nehřeší na přepjatý formalismus, naopak zní sympaticky jako deska natočená na první dobrou. Už v úvodní „Serums of Liao“ ve spleti efektů zakletá sóla vzbuzují zdání, že tady někomu hodně ujela ruka. Jinak je poslech alba vcelku pohodlný. Zamatlané riffy, z nichž přímo čiší téměř pubertální okouzlení Black Sabbath a Motörhead, se zmohou pouze na symbolický odpor.

„Ballou zvuku celkově dodal sílu lisovat mošt i z mramoru“

Významně se o to přičinil Kurt Ballou, producent a kytarista Converge v jedné osobě, jenž na rozdíl od svého upjatějšího předchůdce Grega Fidelmana, podepsaného například i pod posledními počiny Metallicy, Red Hot Chilli Peppers a Slayer, nejenže nechal ušlechtilou plíseň volně prorůstat aranžemi a vůbec nenutil frontmana Matta Pikea ke zpěvu, ale rovněž v duchu své domovské kapely dodal baskytaře jasnější punkové kontury a zvuku celkově sílu lisovat mošt i z mramoru.

„Tajemství červa“ tkví v tomtéž jako kouzlo mayovek: jsou to sice hloupé papundeklové limonády, ale i když je znáte nazpaměť, stále se k nim z různých důvodů vracíte. Jiné tajemství červ ani nemá, už ho za něj vyzradili jiní a kupodivu to vůbec nevadí. Sílu mu nedodává pouze nostalgický odér, ale i razance, napětí, spád a jiné atributy vlastní dobrému dobrodružnému filmu.

fotografie: Tom Couture