Hey Colossus – Cuckoo Live Life Like Cuckoo

Pestrý svět neandrtálcův
2013
MIE
45:41 (6 skladeb)
psychedelický noise rock
http://heycolossusband.wordpress.com/

Londýňané Hey Colossus jsou přesně tou kapelou, u které si říkáte, „jak je možné, že jsem je neznal dříve?“ Vydávají osmé album a energie mají na rozdávání – třeba proto, že jich je taky osm. Nově díky bubeníkovi Timu Cedarovi, kterého jinak můžete znát coby zpěváka a kytaristu Part Chimp.

A když už vábíme pozornost jmény, nelze opomenout Jamese Plotkina (Khanate, Jodis), který se staral o mastering nahrávky, jež neuvěřitelným způsobem spojuje obhroublost se sofistikovaností – anebo takovou vrstevnatostí, že sofistikovanost je jen výslednou iluzí. „Cuckoo Live Life Like Cuckoo“ je však v každém případě v jádru písničkovou deskou, ovšem s tím, že písničky zde k posluchači prostupují skrze hlukové stěny. To desku činí ubíjející pro rádiové posluchače a vzrušující pro ty, kteří mají rádi, když je hudba špinavá i chytrá zároveň.

Hey Colossus mají v současnosti obrovský náboj a nadání pozvat na strhující párty, na které o sobě tak trochu nevíte, ale zážitek z níž nemá šanci vyprchat. Podobně pak platí, že když vám zpěvák plive slova přímo do obličeje, nevyvolává chuť oponovat, ale strhává ke společnému grobiánskému tanci. A výsledná rvačka má nejen náboj, ale namísto aby vysilovala, dodává energii. Klíčem k tomu může být, že jsou tvrdé (hardcorové) rány obaleny (psychedelickou) opojností, která všemu tomu mlácení dodává lákavý groove.

„Hey Colossus se možná potácejí ze sludgem zatuchlé jeskyně, ale jsou u toho mimořádně svěží.“

Kapela moc dobře ví, že i se špínou je třeba nakládat opatrně, a jelikož se deska nahrávala „naživo“ (tedy v protikladu postupnému studiovému vrstvení částí skladeb a nástrojových partů), prokazuje zároveň značnou zkušenost a schopnost prožívat vlastní hudbu. Album opravdu jako by následovalo model, kdy se kapela nechává strhnout sama sebou. Hudba je zde živelná i organická, dávající prostor pro spletitost i prachsprosté neandrtálské bušení do prsou. Spontánnost Hey Colossus lze snadno následovat, jejich talent si pak říká o tichý obdiv.

„Cuckoo Live Life Like Cuckoo“ bude vrcholným zážitkem pro ty, kdož nacházejí zalíbení v notně hutné kytarové hudbě, jejíž hrubost obohacují – nikoliv snad rozmělňují – psychedelické úlety. Zážitek s desky se ale na žánr nijak neváže. Hey Colossus se možná potácejí ze sludgem zatuchlé jeskyně, ale jsou u toho mimořádně svěží, přes vrstvy nástrojů si zručně klestí cestu směrem k uhrančivému, melodickému i tvrdému zaklínání. A když jednou nasadí tempo, kterým dokáže okamžitě strhnout, nikdy neustanou.