Hellyum – Fantaziare | Kandar – Groovy

Co zbylo z prasátek
Hellyum – Fantaziare, Kandar– Groovy
2015 | 2016
2x Bizarre Leprous Production (1x s Defense a Maximed Records)
42:20 | 25:39 (10 + 20 skladeb)
avantgardní death metal | grindcore
http://bandzone.cz/hellyum
http://bandzone.cz/kandar
Vyškovští Pigsty náleželi po celou první dekádu nového století a tisíciletí mezi nejreprezentativnější protagonisty extrémně grindcorové scény, před pár lety ovšem vyšuměli kamsi do ztracena. Kolem některých členů se seskupily nové a nijak nástupnické formace, které z prasátek čítají vždy jediného zástupce. A jde o výrazná zjevení poslední dvouletky.

Hellyum – Fantaziare

Hellyum tvoří nejen bubeník Otyn z Pigsty a kytarista Menša z Hypnos, oba v minulosti hrající také v Melancholy Pessimism, ale trochu překvapivě i slovutný DeSed z Dark Gamballe, jenž nahrál své nejdrsnější album od dávných časů darkovského debutu Sex 'N' Death. Nově tvořeným projektem současně navazuje na prasátkové Pigs Are Back, kde si v roce 2005 v rámci sekce Quadamage vystřihl trojici skladeb v gamballštině, kterýžto vlastní fiktivní jazyk ve své hlavní kapele proslavil v letech 1998 až 2002. Něco na tento způsob používá také zde, kde sice převážně ze všech sil křičí, řve a chroptí, ale místy se navrací také k libému zpěvu.

Mocně deathmetalový průvan, který se v dílčích momentech uchyluje ke grindcorové řežbě a jindy k darkgamballské melodice, hodně sází na instrumentální techničnost a kompoziční složitost, kdy se téměř neustále něco děje, proměňuje a vyvíjí. Nic na první poslech, ale spíše pro opakované, intenzivní, soustředěné bádání a zkoumání všech možných i nemožných rytmických, harmonických či výrazových přemetů a zvratů, z nichž jde hlava kolem.

Už jen to všechno napovídá poznání, že nejde o nic žánrově běžného, ale při respektování určitých mantinelů je vedeno spíše avantgardním a experimentálním směrem. Zároveň z toho všeho čiší cosi mimozemsky přízračného, co v plném souznění s názvem díla svědčí o muzikantské fantazii tvůrců a následně pak zdařile rozšiřuje představivost posluchačů.

„Vše zní o něco vyspěleji než nějaké tři čtvrtiny všech kapel žánru.“

Kandar – Groovy

Brněnští Kandar se rovněž poskládali z aktérů různých kapel, jimž korunu nasadil sám pigstyovský vokalista Topi, jehož intenzivní skučení představuje vítaný návrat o desetiletí zpět. Přibližně tamtéž míří celý soubor, navazující na nejlepší časy extrémní hudby.

Přímočaře drtivý grindcorový nátěr sice nepřináší vůbec nic originálního, ale rozhodně velmi dobře naplňuje základní žánrové předpoklady. Náleží k nim nejen kratší úderné palby s průměrnou délkou něco málo nad jednu minutu nebo drobné zpestřující problesky mezi songy, ale především dostatek přesvědčivosti, kdy všechno zvukově, produkčně a interpretačně zní přesně tak, jak znít má, a také o něco vyspěleji než nějaké tři čtvrtiny všech kapel žánru.

Aby toho nebylo málo, letos na jaře vyšel sedmipalcový split s taktéž brněnskými No God Rhetoric, obsahující některé songy z debutu, jehož následník se chystá.