Health

Tenká hranice mezi sluchem a hluchem
host: Depakine Chrono
8. září 2011
Praha, Meet Factory

Hlukoví zvukoplavci Health zavítali se svojí výukou sonického rámusu a impulsivní elektroniky opět do Prahy. A já jsem tak konečně mohl alespoň přibližně poznat, jak to běžně chodí a funguje v losangelském klubu The Smell.

Kolem tohoto místa, kde má filosofie DIY vždy dveře otevřené, se vytvořila úzká scéna, která všemi pády skloňuje pojmy jako hluk, výrazné bicí či ostré kytary. Další výrazná DIY jména, která mají The Smell vytetováno na hrudi, jsou například No Age, Abe Vigoda nebo The Mae Shi. Health si svými koncerty získali status „must see“ projektu a o to větší je škoda, že ve čtvrtek do Meet Factory zavítalo tak málo lidí.

Když jsem se ke klubu blížil, říkal jsem si, že chci vidět Johna Famigliettiho, jak freneticky háže hlavou. Chci, aby mi z uší drolily krevní destičky. Chci, aby mi ti čtyři šílenci vzali hlavu a rozmlátili ji o hlukovou zeď. Chci vidět ten chaos na podiu, kde se každý člen kapely výbušně potácí z místa na místo a zadumaný do svých hrubozrnných kompozicí jen těžko vnímá dění kolem. Chci pořádný kotel a stage diving. Chci vidět, jak naživo funguje ta směs agresivních zvukových hieroglyfů, křehkého vokálu a sonické elektroniky. A víte co? Přesně tohle jsem dostal.

„A bolest se stupňovala, ale víte vy co? Tahle bolest léčí.“

Muziku Health nemusíte chápat, nemusíte ji ani dobře číst, protože ono to stejně moc dobře nejde. Máte ale stoprocentní jistotu, že tahle hudba nikdy jen tak neprojde kolem, že do vás pokaždé narazí a záleží jen na tom, jak s tím naložíte.

A Health se s koncertem rozhodně nemazali. Oznámili, že jsou z Los Angales a pak už jen do lidí sypali expanzivní návaly hluku, skřípění a tlučení. Jak se říká – silnější pes mrdá. V tom všem rámusu je vždy nepatrná linka, která výše zmíněné odděluje od pouhé onanie. Jak se koncert blížil ke svému zdárnému konci, symptomy hluchoty narůstaly přímo úměrně potřebě být kapele co nejblíže. A bolest se stupňovala, ale víte vy co? Tahle bolest léčí. Meet Factory je bezesporu skvělý klub, ale s takhle malým osazenstvem by celá tahle sranda byla možná efektivnější v menším prostoru. Ale kuš s polemikou, dyť ta se k tak silnému zážitku ani nehodí.

fotografie: stephanchrk (Flickr)