Grind Over Europe 2012

V blázinci na čas nekoukej
Exhumed, Rotten Sound, Magrudergrind, Gride, Brutally Deceased
9. března 2012
Praha, Black Pes

Začátek roku 2012 představuje pro příznivce skutečného hudebního extremismu splněný sen. Ani ne dva týdny po turné Feastem se v klánovickém Black Psu představila další trojice světových grindových špiček, doprovázená dvojicí zástupců české extrémní scény.

Úvodní Brutally Deceased zahájili svůj poměrně krátký set již v době, kdy mnoho účastníků ještě čekalo ve frontě u dveří. Díky tomuto menšímu organizačnímu kiksu stíhám až poslední song, který je sice poněkud předvídatelný, ale také příslušně drtivý. Kytarista navíc této pražské kapele očividně prospěl. Jinak nezbývá než konstatovat, že muzika Brutally Deceased sice téměř spolehlivě chytne fandy rychlého, syrového deathu, ale příznivcům čehokoliv jiného moc nenabídne.

O druhých Gride v roli dalšího českého zástupce je těžké psát, všechno již bylo někdy řečeno. Tahle kapela představuje sázku na jistotu už proto, že intenzita jejich vystoupení nemá na tuzemské scéně obdoby. Troufnu si bez uzardění říci, že je to jedna z mála kapel, které musí být česká kotlina trochu malá, nicméně stejně tak víme, že své příznivce za hranicemi už po těch patnácti letech koncertování má. I tentokrát Gride potvrdili, že setrvávají v nejlepší formě.

„Jednalo se o brutální koncert, který velmi jasně ukázal, že k vynikajícímu vystoupení není potřeba ani baskytara, ani zdravý rozum.“

Ze zahraničních interpretů se jako první ukázali Magrudergrind a pro mnohé z přihlížejících představovali tito potřeštění pankáči, kteří se hudebně motají někde na rozhraní grindcoru a power violence, vrchol večera. Jednalo se o brutální koncert, který velmi jasně ukázal, že k vynikajícímu vystoupení není potřeba ani baskytara, ani zdravý rozum. Přinejmenším Avi za mikrofonem svým vyváděním budil dojem, že ho nechal někde na předešlé zastávce turné. V některých chvílích poslech skoro bolel, nicméně bylo to nekompromisní, dobré… a krátké.

Na Rotten Sound jsem měl poněkud nejasná očekávání, přece jenom poslední deska „Cursed“ je poměrně znatelným odklonem od dřívější tvorby. Jenže zatímco pomalejší pasáže, zahuhlaný zvuk a koketování se sludgem může mít na albu punc originality, taky má velmi solidní potenciál poslat živé vystoupení do kytek. Nicméně tyto obavy se nepotvrdily. Rotten Sound hráli velice ostře a v celkovém dojmu se velmi blížili svým krajanům z Feastem. Neskutečně ostrá show na pódiu, doprovázená nefalšovaným grindovým šílenstvím pod ním. V takové atmosféře člověk snadno zapomněl na čas; zprvu jsem měl dojem, že mají Rotten Sound také nějak krátký set, nicméně hráli skoro hodinu.

Nevím, jestli je to tím, že Rotten Sound část návštěvníků jednoduše vyčerpali, takže vystoupení headlinerů Exhumed sledovali od baru, nebo zda jde o „únavu“ z toho, že zde tato kapela v poslední době koncertuje co pár měsíců. Ale přiznám se, že tato únava účinkovala i na mě, Exhumed mě v porovnání se svými předchůdci tolik nechytli. Kapela hrála především ze svého loňského alba „All Guts, No Glory“. Nicméně s postupem času svým špinavým death/thrash/grindem nakonec dokázali strhnout publikum dostatečně a finále nepostrádalo ztřeštěný punkový feeling.