Gardenjia – EPO

Na stopě italského tajemství
2012
vlastní náklad
54:39 (8 skladeb)
dark experimental math metal
http://gardenjia.bandcamp.com

Z oblasti Apulie, tedy samého podpatku „italské boty“ pocházející trojice Gardenjia uhranula na několika zainteresovaných fórech již předloňským EP „Ievads“, nicméně širší veřejnosti zůstává dodnes výrazněji neodhalena. Nejsem si jistý, zda z aury tajemna vystoupí debutovou „EPO“, přestože se jedná o nahrávku velice silnou a kompozičně bohatou.

Stojíme před krásným příkladem toho, že nám vydavatelské giganty podsouvají leckdy sotva průměrné prefabrikáty, ale leckterá díla vzešlá ze skromnějších podmínek mohou být skladatelsky mnohem kvalitnější a instrumentálně vyzrálejší.

Hudba Gardenjie přitom rozhodně není prudérní. Muzikanti upouští od žánrové mathmetalové otročiny, nechtějí znít jako stohy jiných. Tříbí smysl pro logické experimenty, jakými jsou padnoucí melodie nebo potemnělé čisté zpěvy zpovzdálí. Kytarové preludování mají spíš jako razantní doplněk, nežli dominantní faktor.

„Nečekejte však Guns N' Roses, horkokrevným Italům se líbí instrumentální spontánnost, nikoliv kýčovitost.“

V technické hře se vzhlédli u praotců Meshuggah, silnou náklonnost k emotivním okamžikům a rytmickým experimentům zase zdědili po již skladatelsky mrtvých Sikth. Sami dodávají nejenom schopnost napsat silnou melodickou písničku, ale třeba i vybudovat majestátně uhrančivý zvuk saxofonu. Skladby jsou propracované do sebemenšího detailu a přispívá k tomu krom potemnělých kytarových melodií i intenzivní řev. Co však dominuje především, to je tepající rytmika a decentně kvílející kytary. Nečekejte však Guns N' Roses, horkokrevným Italům se líbí instrumentální spontánnost, nikoliv kýčovitost.

Odteď už si budu pamatovat, že „EPO“ není pouze anglickou zkratkou pro Evropský patentový úřad nebo zakázaná látka zvyšující výkonnost, kterou „proslavili“ zejména cyklisté. Trio Gardenjia pod magická tři písmenka schovala náladovou a zhusta temnou metalovou muziku, která se sice nepyšní veselostí, ale o to víc je uvěřitelná. Posledním neodhaleným tajemstvím tak zůstává, jak zní naživo. Doufejme, že i to se brzy dozvíme.