Floor - Oblation

Šarm a tíha na tanečním parketu
2014
Season of Mist
44:48 (14 skladeb)
sludge | stoner metal
http://officialfloor.bandcamp.com

Slimková košile moderního střihu, sluneční brýle amerického stíhače a extrémně hlučný pop pro nadšence bloumající na tanečním parketu. Zdání klame, protože i když se Floor tváří jako nenáročná sludge moderna, ve skutečnosti jde o protřelé harcovníky pamatující to žánrové dávno.

Buďme shovívaví. Na zadání „Floor“ odpovídá aktuálně Google „Floor Jansen“. Nightwish mají nové ohňoplivače a novou desku, každopádně pokud jde o americké trio, to se do povědomí (potažmo vyhledávačů) skutečně vracelo po dlouhé době. S loňskou novinkou „Oblation“ dokonce po deseti letech. Pokud máte v malíku žánrové počty, pak si snadno odvodíte, že tady skutečně nepůjde o žádné cucáky, ale klasiku. Nenápadné legendy, dalo by se říct.

Souvislosti napoví. Když to v roce 2004 zabalili, Steve Brooks a Juan Montoya dali vzniknout spolku hitmakerů Torche. Už víme? Tam se sice Montoya zdržel jen pár let, aby později přišel s dalším žánrovým projektem MonstrO, každopádně odkaz Floor žil dál, jen se mírně přetvářel, transformoval. Zjednodušeně lze říct, že jestli tehdy Torche vyšli z Floor, jejich návrat tuhle kartu obrací a teď jsou to Floor, kteří navazují na zavedenou značku Torche. Nebudu předstírat, pakliže „ti druzí“ představují whiskey a cigára, Floor jsou Bacardi s paraplíčkem a vanilkový doutník. Šarm a elegance podávající lehkou chuť se samozřejmou těžkostí.

„Možná, že jim propocený trička neuvěříte, rozhodně se budete bavit, a to na první signální.“

I když by se přebal desky „Oblation“ neztratil někde mezi IDM nebo leftfildem, za ním je ukryta ta nejriskantnější žánrová kombinace, s jakou můžete ve sludge stoneru přijít. Tedy standardní, očekávané riffy s nadstandardně podladěným zvukem a popovým vokálem, který celou dobu působí, jako by si spletl patro. Podobně riskovali třeba Boss Keloid nebo Britové Anacondas, jenže když nejste v tomhle punktu něco jako Mastodon, málokomu to projde. A Floor to prochází. Bez té jisté upjatosti, která jde s komplikovanou hudbou často ruku v ruce, dávají jednoduše fungující skladby, kterým dominují těžkotonážní „Trick Scene“ nebo nenásilně hitová „War Party“. Snad jen v polohách, kdy se zkouší vrátit k žánrovým pilířům a být víc punkoví („Raised to a Star“), působí letmo úsměvně. Oproti tomu letošní novinka „Restarter“ od Torche funguje bez sebemenších kompromisů přesně naopak.

Možná, že jim propocený trička neuvěříte, rozhodně se budete bavit, a to na první signální. Ta hudební shovívavost a bezprecedentní energie katapultovaly „Oblation“ mezi nejlépe hodnocená alba loňského roku, a i když na věčnost to zřejmě nebude, za tenhle prožitek čas rozhodně stojí. Živě se o tom mimochodem můžete přesvědčit 14. dubna na strahovské Sedmičce, kde budou právě jakýmsi protipólem k hloubavým a dlouhotrvajícím Minsk.