Fetch! – Parfum & Koteka

Dvě strany chtějí koule
2011
Silver Rocket
41:13 (8 skladeb)
noise rock
www.myspace.com/lllfetchlll

Fetch! jsou od Silver Rocket. Stačí tohle jako známka punku? První deska, co jim na raketě vyšla, bylo splitko s hradeckými Elektročas. A to vyšlo v momentě, kdy raketa vynášela satelity, který kolem nás vydržej kroužit hodně dlouho. Balaclava („Curiosity“), eponymní Esgmeq, Gnu („Album Epochal“) a OTK („Okolo“). Od tý doby ale uplynulo hodně času a jeden povedenej song na splitku kapelu nedělá.

Fetch! svoje kvality potvrzujou především na koncertech. Muzika k poslechu a tanci. Hutná basová linka, sem tam až s rokenrolovými prvky, bicí, co se nebojí jít do brakeu, a rozvášněná kytara s patřičně rozostřeným zvukem. Hodně energie, hodně hluku. Jak se ale tohle povede převést na desku, když na vás ta živost fyzicky přímo nedýchá?

Dost složitě. Protože na desce přece jen slyšíte víc detailů, je víc času sledovat různý hry s nimi a především je slyšet vokál (což se v českých přebuzených klubech stane málokdy). A zvuk „Parfum & Koteka“ je perfektní. Ondřej Ježek předvedl opět práci, která se k tomu, jak kapela zní, výborně hodí. Zůstává tvrdá nepoddajná basa, dostatečně rozostřená a nabuzená kytara. Žádný zbytečný čištění, tak aby zůstala přirozená rozostřenost signálu, žádný vehementní přebuzování v postprodukci, zvuk jak ze starý školy, klaním se.

Tyhle první dojmy ze zvuku desky ale přebíjí divný pocit z úvodních dvou skladeb. „Seš jakej seš právě teď a tady..“ a „Dámičky“ jsou jednoznačně nejslabší na celém LP. V případě „Dámiček“ mě odrazuje mnohomluvný text na stále více ošoupané téma alkohol a lajfstajl. Ani muzika nepřináší nic zajímavého.

„Žádný kaktusy a písek, ale hnědozem, kaluže a bahno.“

Tohle zklamání (který bylo po prvních posleších dost výrazný) ale střídá příchod „Chapadel“, který uzavírají první stranu. Věští příchod tý druhý, která je opravdu druhou stranou mince. Nerozhodnost a váhavost, která se objevuje na začátku, ponechává v zapomnění (což je dobře) a obrací se k poněkud pevnějšímu tvaru písničky (a ne myšlenkového výkřiku á la „Seš jakej seš..“…). I přesto je daleko více zajímavá též po hudební stránce. Nápaditá rytmika bicích, skloubená s již výše zmíněnou tanečně rokenrolovou basovou linkou.

„Dálnice“ a „Žádný velký“ nechávají dokonce vzpomenout na desperátský jízdy středozápadem USA v podání desertrockových kapel. Ovšem v kombinaci s českou krajinou. Žádný kaktusy a písek, ale hnědozem, kaluže a bahno. Buranství Vysočiny oproti burantsví pouště. Takhle si Fetch! pamatuju z koncertů a takhle bych je rád viděl i na desce.

A takhle bohužel funguje „Parfums & Koteka“ jen na B straně a ani možná paralela k odvrácený straně měsíce nebo druhý straně mince mě nepřesvědčí. Chápu, vydat jednostranný LP chce koule, ale pak by byl verdikt jednoznačně pozitivnější.