Familea Miranda | Lyssa | OTK | Picore – Somos tú…

Silver Rocket's Edgy Sword Label Band
2012
Silver Rocket | Miranada | Con Las Unas
8 skladeb
noise rock
www.silver-rocket.org

Jedna deska, dvě strany, čtyři kapely, osm písní. Dva české a dva španělské soubory. Tři názvy splitu, jenž podepsali tři vydavatelé. Obal zjevně kopírující nejslavnější dílo Beatles. Tři divoši, tři stěhováci, čtyři skautíci, čtyři přístavní pobudové. Celkem čtrnáct individuí ze tří měst a dvou zemí.

Dále čtyři kopáky a dvaašedesát ksichtů. Bobík, Emil Zátopek, King Diamond, Petr Vizina, Diego Maradona, Tom Araya, Sandokan, Edith Piaf, Miloš Frýba, Ozzy či Aran Satan. Nechybí tedy nikdo.

„Každá kapela si o těch ostatních na týhle desce myslí, že jejich muzika celkem ujde,“ praví vnitřní list. Každá z nich má pravdu. Stvrzuje to španělská Familea Miranda, zde nejslabší. Basa mocně vládne také za Pyrenejemi, jenže kytara tápe a namísto punkové drásavosti vytváří jakýsi podřadný art rock. Jestliže je na obalu vyobrazen argentinský Armando, česká Lyssa nemůže chybět. „Nabroušený šavle, ochabnutý penisy“ jsou výborné, ale „Raptoristan P.“ ještě lepší. Pomalé a soustředěné noiserockové psycho, kdy se spokojený posluchač doplazí k pobídce „A pak to rozjedeš a doufáš!“

„Zde ovšem Španělé dopadají jako tenista Almagro ve finále Davis Cupu.“

„Ani ne, ani ne,“ správně namítá česká stálice OTK, kterou lze pochopit jen stěží. Nejspíš se nechápou ani oni samotní. Textově silně bušící „Srdce“ nutno chápat jako vrchol desky, stejně jako cover „Vetřelci“ ze čtrnáct let starého sedmipalce od Naquei Manou, kolegů z téže sekty. Zvukově přitažliví, leč ne až tak nápadití jsou španělští Picore. Naznačují, že též v prostoru za Andorrou bývá nevlídno, pokud se k vyluzování tónů uchylují méně zdatní. Ti v českých barvách tady naštěstí nejsou.

Španělé mají sice Alonsa, Contadora, Nadala, bratry Gasoly či dlouhý zástup výborných fotbalistů, zde ovšem dopadají jako tenista Almagro ve finále Davis Cupu. Berdych a Štěpánek byli lepší, Lyssa a OTK jsou rovněž. Stříbrná raketa přesto umí ještě více. Bylo lépe, bude dobře. Podivná a nepochopitelná, přesto rozhodně potěšitelná deska. Nic pro čtenáře Sparku.