Entropia – Vesper

Nová naděje
2013
vlastní náklad
49:18 (6 skladeb)
postblack
http://entropia.bandcamp.com

Po památném večeru ve vratislavské Strefě Zero jsem Entropii bezmyšlenkovitě vrazil do škatulky „horliví, ale bez nápadů“ a víc se o ně nestaral. Jenže co čert nechtěl – spíš to bylo přesně naopak – karton, do kterého jsem Olešnické nacpal, se roztrhl ve švech hned po jejich prvním větším tvůrčím vzepětí.

Když jsem zhruba před dvěma měsíci ve výčtu té nejlepší hudby za uplynulé dva kvartály podle časopisu Maxim zahlédl i „Vesper“ od kapely Entropia, musel jsem se pousmát. „Jedinkrát jsme se s Tomášem Šrejberem vypravili do Vratislavi a už přepisujeme statistiky?“ Leč ego stranou. „Vesper“, přestože jí největší pozornost zatím věnují především polští pisálkové, do takového přehledu patří plným právem, a to i přesto, že jsem pojal důvodné podezření, že Entropia ze sebe ještě nevydala zdaleka vše.

Přitom nemám zdání, jak by se jejich dlouhohrající debut dal ještě vylepšit. Důkladnost a rozmysl, s jakými trpělivě skládali každý z šesti opusů a v gdyňském studiu Sounds Great Promotion sochali i ty nejjemnější kontury jejich výsledného mixu, může dráždit obdobně, jako při hodině dráždí horlivost třídního premianta zbytek jeho spolužáků i s učitelem. Šťouraly zas mohou tyto kvality popouzet, aby se dovolávali větší živelnosti, ale venkoncem zbytečně.

„Nemám zdání, jak by se jejich dlouhohrající debut dal ještě vylepšit.“

Plameny z „Vesper“ nemusejí nutně zachvátit půlku Dolního Slezska, aby byly s to přimět k časově neomezené meditaci. Stačí, když v krbu pokojně sálají z bukových polen. Ani mladíci z Entropie ale nejsou nadlidé. I je podobně jako mnohé jiné začínající undergroundové muzikanty nejspíš hodně svrběly prsty, když šlo o to vydobýt si své místo ve sloji. Nikdy se tak ale nedělo na úkor samotné desky, z níž opravdu místy čiší ryzí zenový klid.

Nemá smysl se hněvat na mladou kapelu za to, že je mladá, a nezačala si domov místo v labyrintu podsvětí hledat v ráji zuhelnatělého srdce. Stejně tak je ještě větší konina jí za totéž strhávat body. Přesto to udělám. Jiný způsob, jak vhodně vyjádřit přesvědčení, že to nejlepší od Entropie na nás teprve čeká, mě totiž nenapadá.

fotografie: Tomáš Šrejber