Empty Hall of Fame, Flowers for Whores / Bonus, Worldhood

Třikrát z hardcoru či punku a k tomu jeden Bonus
2012
3 x 7"EP/SP
hardcore | punk | hip-hop

Jestliže v loňském roce Aardvark přinesl tři pohledy na tři různé české vinylové sedmipalce ze sezóny 2011, stejným způsobem lze uzavřít také uplynulý rok 2012. Malých gramofonových desek opět vyšlo hodně, hardcorová scéna však na nich jako obvykle převažuje.

Empty Hall of Fame – The Road
Periferia | PHR Records

Empty Hall of Fame jsou sice z Libiny, zřejmě jedné z vůbec nejdelších či nejhadovitějších obcí u nás, jejich ostrá muzika se ovšem nijak zvlášť netáhne. První samostatný singl, údajně inspirovaný jakousi stejnojmennou knihou a filmem, nabízí sice nijak rychlý, ale docela úderný hardcore, který rozhodně má dostatečný potenciál k tomu, aby potěšil většinu žánrových příznivců. Vše působí přesvědčivým až suverénním, leč současně i poněkud běžným, zaměnitelným a nevýrazným dojmem. Obsažené songy jsou tvrdé i melodické, v křičeném vokálu jakžtakž zpěvné, leč nenabízejí skoro nic, co by se vymykalo žánrovému standardu. Nezbývá než připustit, že něco takového ani nebylo a není záměrem, a že zde jde především o textová sdělení, jejichž angličtina sice v tuzemském měřítku brání širšímu pochopení, nicméně z indicií lze vyvodit, že jde o vážná a smysluplná témata.
hodnocení: 6/10

Flowers for Whores | Bonus
Damage Done Records

Pražští Flowers for Whores jsou zjevně specialisty na kratší formáty, v čemž začínají lehce připomínat projekt Aran Epochal. Oproti tomu jde však zde o přece jen zvukově daleko tvrdší a ostřejší záležitost. Naprosto průhledný sedmipalec nabízí skladbu „Léta rozchodu“, téměř až apokalyptickou kombinaci kytarové hutnosti, drsného řevu a inteligentního textu, kde není žádného prostoru pro záblesk světla. Nepříliš proměnlivý song je vytrvalým, intenzivním, ale kupodivu příjemným útokem na posluchačovo vnímání a možná dosud tím nejlepším, co od těchto pánů vzešlo.
Dobře známý, značně uznávaný i poměrně populární rapper Bonus nabízí kompozici „Předměstí“, jejíž mluvené a elektronicky podbarvené, ale ne až tolik působivé sloky doplňuje melodicky přívětivý sborový refrén, kde se pěje o tom, že „písně o lásce a přátelství jsou stejný blbosti jako písně o štěstí“. Píseň je to názorově silná, poslechově chytlavá a víceméně povedená, současně ale nic nenasvědčuje tomu, že by obdivovaný hrdina tuzemských nejen alternativních pisálků byl kvalitativně čímsi víc než něčím, co lze také v naší domovině objevit skoro na každém rohu.
hodnocení: 7/10

Worldhood
No-Fi Records

Pražští Worldhood zhotovili sedmipalec, který udivuje hlavně svým provedením. Bíle průhledný vinyl není ničím neobvyklým, ovšem skutečnost, že byl zabalen do minimálně dvanácti variant obalu, které hýří všemi barvami či zlatým podtiskem loga, zasluhuje pozornost i uznání. Kupující má tedy skutečně na výběr. Žel ediční propracovanost prozatím zastiňuje samotnou hudební náplň, jež je jen obvyklým a tudíž nepřekvapujícím punkem lehce modernějšího střihu. Pánové sice vcelku disponují schopností napsat obstojnou píseň, jenže v tomto konání se nijak nevymykají běžnému průměru. Prospělo by jim nejen ještě větší prohloubení tohoto umu a intenzivní zacílení na melodickou pronikavost, ale hlavně mnohem říznější zvuk a vůbec důraznější a energičtější pojetí. Zatím nutno konstatovat, že především Pipes and Pints stojí kvalitativně o třídu výše a že většího nářezu jsou většinou schopny i soubory jako Vypsaná fiXa nebo Wohnout. Přestože se to někoho může třeba i dotknout, muziku tohoto singlu lze zatím považovat za pouhou kulisu k prohlížení pěkného obalu.
hodnocení: 5/10