Elbow – Build a Rocket Boys!

Výlet raketou
2011
Fiction/Polydor
51:42 (11 skladeb)
alternative/indie rock
www.elbow.co.uk

Britská scéna mohla být vždy hrdá na množství kvalitních kytarových kapel. Elbow se po právu již hezkou řádku let pohybují mezi těmi, kteří její podobu utvářejí. Paradoxem však je, že deska „Build a Rocket Boys!“ ze zaběhnutého stylu vykročila stranou a zas tak moc kytarová není.

Elbow na ní využívají širokého spektra rozličných nástrojů, avšak používají je veskrze poskrovnu a s citem. Nejčastěji se setkáme s klávesami, ale i ty neustále mění svou barvu a polohu. Jednou naléhající a do uší tlukoucí („Neat Little Rows“), podruhé jako intimní doprovod naříkajícímu vokálu Guye Garveyho („The Night Will Always Win“). Objevuje se množství dechových, bicích, ale i smyčcových nástrojů. Všechny tyto nástroje jsou však aranžovány s citem a vkusem. Podobu písní opravdu jen dokreslují a neslouží jako jejich nosné prvky.

Hudba Elbow je mnohem hlubší, než se může na první poslech zdát. Přes svou zdánlivou nekomplikovanost hraničící s iritující naivitou se v jejím nostalgickém jádru skrývá síla, která dokáže vyvolat dávné, dnes již zapomenuté zážitky. Aby se jí člověk přiblížil, je třeba k ní přistupovat s otevřenou a čistou myslí. Snít bláznivé výlety do vzdálených krajin, těšit se z maličkostí, ale i snažit se zkoumat své okolí a to jak věci fungují. Ano, hudbu Elbow je třeba neustále objevovat a nahlížet na ní z mnoha úhlů.

„Elbow pracují s pocity, které mnozí prožívají v emocionálně vypjatých momentech.“

„Build a Rocket Boys“ je trochu jako kaleidoskop. Pokaždé, když se do něho podíváte, vidíte jiný obrazec. Pokaždé, když si poslechnete „Build a Rocket Boys!“, probudí jiné zážitky. Elbow pracují s pocity, které mnozí prožívají v emocionálně vypjatých momentech. Nejenom těch pozitivních, ale i negativních. Pro poslech této hudby je třeba hledat vhodnou příležitost a není záležitostí každodenního konzumu.

A přesně to mě na této desce baví ze všeho nejvíce. Nutí mě poslouchat ji už drahnou dobu. Pokaždé mě baví jiným způsobem. Její vnitřní napětí, síla a náboj mě udržují v pozornosti. Rozkládá mě svou čistotou a upřímností. Nabíjí, vysiluje, uklidňuje i inspiruje. Může se chlubit mnoha vlastnostmi, které většině mainstreamových desek chybí. Proto si troufám říci, že se svou kvalitou posouvá na vyšší hranici, než je u podobných záležitostí zvykem. My si pak už můžeme jenom přát, aby tomu tak bylo mnohem častěji.