Education Parties 4

Zprávy z budoucnosti
Kuedo, Slugabed, Floex, Forma, Valta
17. února 2012
Praha, MeetFactory

Spousta promotérů by mohla na Eductaion Parties chodit na doučování, protože i čtvrtá akce navázala na vysoce nastavenou laťku, kterou poprvé pokořili Mount Kimbie. Vidět Kueda a Slugabed, jak v online přenosu staví své tracky – ne. Zažít skvělou párty – ano.

Koncepce dýchánků Education Parties je celkem jasná a po čtvrté epizodě i velmi dobře čitelná – hlavně se dobře bavit. Jak všichni dobře víme, v České republice lze tohoto účinně dosáhnout mnoha způsoby – Dan Ligocký a Martin Řeháček to však berou u nás tou nejméně pohodlnou cestou, navíc úplně bez záruky. Představují totiž interprety, kteří svojí velikost ztělesňují „jen“ v rámci jednotlivých subkultur nebo žánrů. To „jen“ je v uvozovkách proto, že tyto projekty de facto přepisují dosud zaběhnuté žánrové definice.

A týká se to Mount Kimbie, Jamieho Woona nebo třeba právě Kueda. Education Parties proto mají velké kouzlo, jejich plakáty zdobí jména, která voní novotou a český fanoušek už nemusí tak urousaně závidět těm z okolních států. Velká škoda, že se nadšení netransformuje do větší návštěvnosti. Ne že by bylo v MeetFactory pokaždé pusto, ale o adekvátním obsazení řeč být nemůže. A to bohužel nezlomili ani Kuedo a Slugabed, které bylo možné si poslechnout za lidových sto padesát korun, což je například o padesát korun více, než stojí víkendové hopsačky Jirky Neumanna. Člověk by snad i čekal nával, protože jestli někdo v loňském roce patřil mezi nejvýraznější představitele soudobé elektroniky, byl to Kuedo.

„Schopnost všech zúčastněných vytvořit skvělý mix, který masíruje svalstvo v celém těle, byla famózní.“

Jako zkušený mazák velmi vkusně propojil nesmrtelné retro představy o daleké budoucnosti s nejčerstvějšími výhonky chicagského housu – juku. Čímž svůj zvuk ukotvil v časoprostorové škvíře, ze které na něj můžeme nahlížet jako na něco nadčasového. Zvuk, pomocí kterého lze snadno uniknout do míst, kde androidi sní o elektronických ovečkách. Říkal jsem si, že ten jeho retrofuturistický eskapismus bude sice velmi dobře fungovat v kontextu prostoru i počasí (industriál, déšť, odrazy neonů na mokrém chodníku, však víte), ale v rámci párty?

Vyřešil to lišácky, ostatně tak jako všichni účastníci čtvrté vzdělávačky. Lidé nedostali naservírovaného Kueda, Floexe nebo projekt Slugabed. Ačkoliv to z dostupných informací nebylo úplně jasné, lidé dostali Kueda, Floexe a projekt Slugabed, jak ve svých DJ setech servírují své oblíbence. Chápu, že někdo mohl být rozladěný, na druhou stranu schopnost všech zúčastněných vytvořit skvělý mix, který masíruje svalstvo v celém těle, byla famózní.

To naznačil už Floex. Jeho jemné elektronické výpravy do pohádkového světa doma pletly svetr, v Meet Factory spíš upozorňoval na to, kolik skvělých songů s IDM, glitch nebo dub tematikou za posledních pár let vzniklo. Jestli ve mně něco zanechal následující projekt Forma, byla to ta závěrečná wobble story. A jakkoliv si k tomuto zvuku poslední dobou pěstuji čím dál větší odpor, jejich set jako celek překvapivě dobře uzavřel. Tedy v rámci wobble možností.

„Mohli bychom tady mluvit také o potřebě akcí jako Education Parties, protože jsou jedním z mála mostů do zbytku Evropy.“

O půlnoci za svůj laptop usedl únikář Kuedo. Bylo sice možné sem tam zaslechnout jeho syntetické juke kompozice, na nějakou filosofii ale nebyl čas ani prostor. Jeho set byl nekompromisní výběr nejlepších momentů bass music, IDM a dalších subžánrů, tak jak to vidí on sám, a které dokázal skvěle vetřít do komplexního celku. Já osobně možná čekal více jeho tvorby, už Machinedrum v Meet Factory ukázal, že nadupaný zvuk jukovým beatům sluší. Nakonec tracky z debutového alba „Severant“ sloužily jako výživné mezihry v celkově našlapaném setu. Kupředu levá, kupředu pravá, svalovice, slivovice. Nejlepší bylo, že párty si úroveň udržela, i když se Kuedo vystřídal s dalším chlapíkem, nadějí od Ninja Tune, osmibitovým zaklínačem Slugabed.

Ten z gramofonů do lidí vysílal odlehčené funky beaty, nasekané do několika bitů. Pro mě díky Education Parties velký objev, doporučuju sledovat. Ono by se toho ve finále dalo napsat ještě hodně. O tom, že mohlo být víc lidí, o tom, jak skvělé mixy si ti, co přišli, mohli poslechnout. Mohli bychom tady mluvit také o potřebě akcí jako Education Parties, protože jsou jedním z mála mostů do zbytku Evropy. Snad tahle nebyla poslední.