Dying Passion – Transient

Melodické čarokrásno
2013
Epidemie Records
62:34 (14 skladeb)
atmosférický rock | metal
www.dyingpassion.com

Šumperští Dying Passion nezaháleli a pouhý rok a půl od předchozího alba „Amplify“ přispěchali s další nahrávkou. Ta zaujme kupříkladu tím, že není jen obvyklým shlukem několika skladeb, ale koncepčně uceleným projektem, oproti dosavadním zvyklostem promítnutým také do nepatrně navýšeného počtu písní i prodloužené celkové délky alba.

Přestože jedinec neznalý angličtiny nemusí pochytit téma ani děj příběhu, jeho značně působivá atmosféra dostatečně promlouvá i v pouhé hudební poloze. Soubor je však přesvědčivý nejen ve vytváření potemnělé a zároveň prosluněné nálady, ale snad ještě lepší tehdy, kdy se toto prolne s naprosto neodolatelnou melodikou.

Mezi vrcholy kolekce nutno zařadit refrénově rozezpívané „Highlight“ či „Vertical Edge“, čarokrásnými motivy protkané „Futile“ a „Enlightenment“, o něco syrovější „Affraid of Dusk“, popově přívětivé „Collapse Within“ nebo proměnlivé „Intoxicating“, kde se ve spolupráci s pravidelně hostujícím trumpetistou odehrávají i trochu netradiční pasáže. Překvapujícím způsobem se ale vyvíjí hned několik skladeb.

„Minimálně čtyři poslední alba se dotýkají domácích rockových výšin.“

Vše ostatní v případě tohoto souboru zůstává sice obehranou písničkou, ovšem v tom nejlepším možném smyslu. Zajímavé kytarové motivy, programování, místy piáno a pochopitelně i vyzrálý zpěv Zuzany Jelínkové, stejně jako kvalitní zvuk, produkce a instrumentace, to všechno pospolu přispívá převážně uchvacujícímu posluchačskému vjemu.

Tradičním výsledkem je přemýšlivě komponovaná hudba, která sice pořád vychází z metalových či konkrétně doommetalových kořenů, odkud se nicméně již dávno rozrostla k čemusi mnohem pestřejšímu a méně svázanému. Minimálně čtyři poslední alba se dotýkají domácích rockových výšin, jestliže však to předchozí naznačovalo mírnou stagnaci a především tempově uspávalo, to nové nejenže představuje návrat k výraznějšímu odstínění volnějších i svižnějších poloh, ale také naznačuje i nějaké nové možnosti. Škoda jen, že mediálně masakrovaní konzumenti rockového či metalového mainstreamu tohle zřejmě jen tak nedocení.