Divoké jarní manévry: Striking Justice

Druhý pohled na podvečer hodný respektu
hosté: Spreading Dread, Radio Jerevan, Mordotua, Intergalactic Banana of the Fallen Monkey Nation
24. dubna 2013
Hradec Králové, Event Music Bar

Začátkem března se objevily první informace o tom, že by měl být královéhradecký klub Event „znesvěcen“ metalovou akcí. Pro domácí to byla trochu neuvěřitelná událost, protože v těchto podzemních prostorách se mělo jednat o první undergroundový koncert.

Celou obskurní událost měla na svědomí Grindpa Booking Agency a na plakátech se nejvýše a nejtučněji skvěla jména Mardraum a Defiant. Tyto dvě chorvatské bandy se vydaly na turné, a že zahrají i v Hradci. S novou tvorbou se spolu s nimi měli představit Fearsome z Olomouce a obdobně melodičtí Intergalactic Banana of The Fallen Monkey Nation. Novou sestavu měla představit domácí Mordotua, ale to je stále řeč o první myšlence a propagačních krůčcích. Nakonec bylo všechno jinak.

Ivan (Mordotua) ke změně lineupu
„Ta zrušená vystoupení byla fakt peklo, navíc ze strany Chorvatů s pachutí podrazu. Nejdřív mi v neděli napsali Fearsome, že zpěváka pracovně vysílají na nečekanou služebku na Slovensko, takže se nestihne vrátit. To by se dalo pochopit, i když to nebylo nic příjemného. Začala první vlna telefonátů, abych zaplnil jimi uvolněné místo. Nakonec se povedlo a kamarádi ze Spreading Dread si udělali čas.
V pondělí mi ale přišla daleko horší zpráva, a to že nedorazí Chorvati. Zdůvodnili to tím, že pořadatel na Slovensku je nespolehlivý, takže ruší zbytek turné a jedou domů. Na Slovensku přitom měli mít jediný koncert 25. dubna – tedy dnes! Kdyby se vraceli ze dvou koncertů, které předcházely tomu v Hradci, museli by do Chorvatska jet přes ČR, konkrétně přes Náchod nebo Prahu. Snažil jsem se je přesvědčit, přece jen museli jet kolem, ale nesetkal jsem se s odezvou.
Následovala druhá vlna telefonátů. Díky tomu, že už nějakou dobu pořádám akce, mám už slušnou síť kontaktů. Striking Justice zrovna jedou turné po Evropě a projížděli kolem, tak jsem se s nimi domluvil na vystoupení."

První nakonec hrábli do strun Intergalactic Banana of The Fallen Monkey Nation a nutno dodat, že ač zanechali minimálně rozpačitý dojem, při „nedělních čajích“ by šanci určitě měli. Resuscitovaní Waltari s tu a tam nejistým hlasem. Z vážných výrazů ve tvářích mnoho nadsázky nesršelo, a tak zůstal jejich melodický bigbeat neurážejícím úvodníkem.

Ale pak se začaly dít věci. Kormidla se chytla Mordotua a s novým zpěvákem a bubeníkem předvedli, zač je toho loket. Saša Hemala po letech opět uvedl Slipknot, následován tanečními kreacemi celé bandy a obscedantní death mohl začít. Zazněla spousta milostných písní, zejména dvouvteřinová „Kačenka“ sklidila úspěch a v závěru se musela pro velký ohlas opakovat alespoň v bicí podobě. Posluchači dostali docela sodu, přesto Mordotua mnoho tanečně oceněna nebyla.

Vysoce nasazenou laťku převzalo Rádio Jerevan. Ač není na hudební půdě žádným nováčkem, mnoho za těch deset let nevytvořilo. Z téhle pozice se pak může vyloupnout odsudek, že jaksi dělají furt to stejné. Za sebe k tomu říkám, že dokud nebude chybět nasazení a nadšení, vždycky lze set této nudeathmetalové bandy ocenit. Našlápnuté tempo vybičovalo první moshery a Lucie jim dala co proto. Masáž jater skončila tak rychle, jak set začal, a mosh se přesunul před Spreading Dread.

Technicky atraktivní death s ostrým growlem už ledaskdo mohl na scéně zaznamenat. Přestože se mi Rádio zapsalo šťavnatějším dojmem, žádné zásadní výhrady nelze vznést ani proti Spreading Dread. V té době již končetiny létaly všude po parketu a opravdu mne v tu chvíli nenapadlo, že může být ještě „hůř“. Jednoduše jsem situaci podcenil. Striking Justice, věrná svému jménu, zasáhla přítomné ještě víc než všichni předchozí interpreti a rozpoutalo se peklo, obdobně jako když před rokem demolovali Brno mallorští Shit Yourself Little Parrot. Striking Justice si během chvíle podrobili celý Event. Nabitým a přesto nekonfliktním stylem, energickými melodiemi sytým hardcorem uvrhli řadu lidí do extáze a ti je za to pak po celou dobu setu na rukou nosili.

fotografie: Tomáš Šrejber