Diminished Men – Capnomancy

Kulišáci z pouště
2012
Abduction Records
34:28 (7 skladeb)
experimentální noir folk/rock
www.diminishedmen.com

Všestranná, nepředvídatelná a hypnoticky pozvolná hudba Diminished Men je jako pomalý nájezd na trip anebo nerychlé odeznívání horečky. Jste zřetelně omámení, nikoliv ale tak, aby vám zcela unikaly kontury reality. A navíc je tenhle hypnotický stav zatraceně proměnlivý.

Deska „Capnomancy“ je tak trochu jako soundtrack k nějaké komiksové adaptaci Káji Saudka. Serióznost tu nahlodává ironizující pomrkávání, v němž ale není nic zlého. Na pestrém albu je nesmírně důležitý moment překvapení, Diminished Men ovšem dříve sami pili svůj elixír a teď moc dobře ví, jaký zážitek chtějí s jeho pomocí zprostředkovat.

„Mysteriózní“ se jeví jako nejvýstižnější slovo pro putování, které je na téhle desce podobně pestré jako v případě The Book of Knots (jen bez všech těch hostů), a které se točí okolo stanů postavených v poušti, ve kterých se odehrává mnohonástrojové zaklínání. Přesně jak to známe od Secret Chiefs 3 anebo Master Musicians of Bukkake, s nimiž ostatně kapela sdílí bubeníka. Paralely se zmíněnými kapelami pak dávají jasně najevo, že tuhle cestu nelze absolvovat jinak než v omámení. Aluze pouště nejsou nijak náhodné – jen tam lze totiž zažívat dobrodružství v horečnatých stavech, která veškerému dění dávají neurčitý opar ještě posílený pískem v očích.

„Vemlouvavost je zřetelnou vlastností Diminished Men, litovat, že jste podlehli jejich vábení, ovšem nelze.“

„Capnomancy“ možná operuje v oblastech alternativního rocku s odskoky k jiným žánrům (šansonovitá „Holding Light“), žánrová zařazení jsou však v každém případě zavádějící. Povětšinou instrumentální desku obestírá záhadná nálada písečné bouře, která však nepřináší ohrožení, ale spoustu otázek. Experimentálně pojaté skladby možná lehce rozrušují příjemný poslech, ovšem když se bouře uklidní, vystoupí z ní třeba opojná „Tacombover“, která zní, jako kdyby někdo vpustil do kutlochu Bohren & der Club of Gore trochu světla. Přes veškerou rozdílnost skladeb je ale zřejmé, že mají svůj základ v jediném prostředí, které ukazuje své různé tváře. Jinými slovy: tahle kapela moc dobře ví, co dělá.

Diminished Men jsou pouličními muzikanty, kteří na první pohled nepůsobí zrovna nápadně, ale ve stanu, do něhož vábí, se ztrácí podezřele mnoho lidí, kteří pak vycházejí v podivném omámení. Vemlouvavost je zřetelnou vlastností Diminished Men, litovat, že jste podlehli jejich vábení, ovšem nelze. Ani hostům jejich stanu, kteří si z oblečení a vlasů oprašují zrnka písku, to není na obtíž. Písek totiž vyvolává vzpomínky na omamné pouštní dobrodružství. A věhlas se šíří.