Davová psychóza | Zeměžluč

Lehce unavené punkové legendy
2014
PHR Records
12'' LP (5 + 5 skladeb)
punk
https://papagajuvhlasatelrecords.bandcamp.com/album/split-4

Dvě skutečně dlouholeté punkové legendy zplodily postfederální česko pomlčka slovenské splitko, které však pro ně v této vzájemné kombinaci není prvním. Již v roce 2001 se totiž potkaly na ploše sedmi palců, odkud tedy po třinácti letech zamířily o pět palců výše.

Bratislavská Davová psychóza si ze všech starých slovenských punkových klasiků uchovala nejvíce z vlastních podzemních kořenů, stejně jako největší porci důstojnosti a životaschopnosti. Jejich lety přece jen trochu poznamenaný punk už sice není schopen skutečné razance, při respektování práva na únavu materiálu ovšem funguje jakžtakž obstojně. Spíše poklidnější písně se rozhodně nemůžou spolehnout na instrumentální suverenitu, které zde stejně až tolik netřeba, a raději sázejí na funkčně jednoduchou melodiku či obhájitelně úvahové texty. Občas se ozve i zpestřující saxofon a na závěr pak solidní předělávka hitovky „Beds Are Burning“ od Midnight Oil.

„Lze věřit, že pánové ještě v budoucnu potvrdí své kvality a zkušenosti.“

Brněnská Zeměžluč už zní také trochu dýchavičně, jenže oproti svým kolegům přece jen energičtěji a syrověji. Nijak nevadí, že nejklasičtější z klasiků moravského punku hraje natolik pořád to samé, že posluchač její nahrávky snad ani nemusí slyšet, ale přesto naprosto přesně tuší, o co půjde. Punk, punk a nic než punk, jenž se vedle potřebné neučesanosti může opřít také o přiměřenou melodičnost a chytlavé zpěvy, stejně jako o o žánrově obvyklé, typické, ale rozhodně plně respektovatelné texty. Oproti povedenému dvojalbu „Hledání“ se sice do mysli vtírá pocit lehkého zklamání, ale přesto lze věřit, že pánové ještě v budoucnu potvrdí své kvality a zkušenosti.

Je asi jasné, že v mírně pokročilejším věku už ten punk může jít poněkud ztuha a tuto skutečnost lze možná omluvit, přesto si však posluchač od těchto kapel dokáže představit živější nahrávku. Hlavně tedy ta druhá z nich to pořád ještě umí koncertně pořádně rozjet.