Dananananaykroyd – There Is a Way

Skutečný útok na smysly
2011
Pizza College
40:41 (11 skladeb)
fight pop
www.myspace.com/dananananaykroyd

První dojem při pohledu na název této skotské kapely je zřejmě pro každého přinejmenším zarážející. Třebaže se (údajně) jedná o skupinu mentálně na úrovni přiměřeně svému věku, jejich muzika připomíná spíše změť myšlenek potencionálních pacientů docenta Chocholouška.

Nejvíce nakonec překvapí paradoxně jednoduchost, s jakou se krkolomné stylové sekvence prolínají a tvoří společně vzrušující zážitek. Ani herec Dan Aykroyd by však nepochopil, co se pod mutací jeho jména skrývá. Šestice mladíků označující svou hudbu všeříkající nálepkou „fight pop“, společně s producentskou legendou Rossem Robinsonem (Korn, At the Drive-In nebo The Cure) nahrála vcelku unikátní party záležitost nejenom na klubová pódia, ale klidně i k domácímu poslechu s vaší drahou polovičkou (pokud tedy snese občasné dravější momenty). Premisa desky láká na chaotickou muziku postavenou na kombinaci indie popu a post-hardcoru a výsledek je skutečně někde uprostřed.

Album „There Is a Way“ poskytuje fantastický poslech, který je umocněn zejména kontrastem mezi očekáváním a tím, co Dananananaykroyd opravdu svým posluchačům servírují. Právě v nejméně očekávané okamžiky, kdy se soustředíte na každičký detail a pomalu se dostáváte do harmonických náladových rozmarů, přichází netradiční skočné rytmy, třeskuté paranoidní stavy, ale i majestátní melodické linky.

„Jejich muzika je neuvěřitelnou koncentrací všech tří žánrů a od každého si bere jen tolik, aby písně zněly co možná nejpřekvapivěji.“

Několik stylových rovin se v konečném důsledku sjednotí v songy, které pobaví svou drzostí a vtipem a přiklání se spíše k rocku, nežli k popu. Skotové však nezní ani jako agresivní post-hardcorové formace, ani jako rozjívený popový boy band a dokonce ani jako nezávislá rocková cháska, i když mají ke všem stylům blíž, než možná sami zamýšleli. Jejich muzika je neuvěřitelnou koncentrací všech tří žánrů a od každého si bere jen tolik, aby písně zněly co možná nejpřekvapivěji.

Pod podivným pojmenováním Dananananaykroyd se tedy ukrývá především hudba, která umí posluchače vyvést z míry. Pod náporem „There Is a Way“ jakákoliv žánrová škatulka přetéká a skotská parta našla svůj vlastní styl, kterým po čtyřicet minut udržuje pozornost posluchačů. Přečíst název kapely může být sice obtížné, ale zapamatovat si její muziku rozhodně ne.