Crosses – Crosses

Úchvatný protipól hudby Deftones
2011
vlastní náklad
18:52 (5 skladeb)
elektronický rock
www.crossesmusic.com

Neobyčejný hlas China Morena (jinak také frontmana opěvovaných Deftones) posluchače nepřetržitě obklopuje již od poloviny devadesátých let. Není proto divu, že každá nahrávka, pod kterou je podepsán, bývá spojena s velkým očekáváním a leckdy i jistou dávku nejistoty, s čím tentokrát nepřeslechnutelný zpěvák přijde.

Pro účely nového projektu oslovil kamaráda z dětství Shauna Lopeze (jinak také kytaristu sacramentských rockerů Far) a Chucka Dooma, jehož muzikantský příspěvek na eponymní EP není vlastně znám. O poznání zajímavěji ovšem působí účast baskytaristy Duffa McKagana (Guns'N'Roses, Velvet Revolver) ve skladbě „†his is a †rick“. Že se jedná o víceméně interní hudební záležitost party kamarádů, vypovídá i to, že album nevychází pod hlavičkou žádného velkého labelu a ve studiu ho zaštítil pouze Lopez s pomocí přátel.

Uskupení, v médiích nejčastěji vystupující pod jasnými symboly ††† (čemuž odpovídají i kříže použité v názvech písní), oproti muzice Morenovy domovské formace podniká výraznější toulky do světa elektronické hudby, skladby jsou náladově velice osobní, temné, bez nutné potřeby tvrdých riffů. Nejblíže tónům Deftones je song „Op†ion“, který by se klidně mohl objevit na některé z posledních desek a svou tvrdostí a naléhavostí se od ostatních kompozic částečně odlišuje. S ohledem na zbylé písně ovšem platí zejména dominantní postavení emotivního vokálu na pozadí elektronické melancholie.

„Podle této nahrávky totiž může být rock dravý i bez výsadního postavení kytarových zvuků.“

Rukopis zpěváka Deftones je patrný z každičkého detailu, ať už se jedná o zastřený zpěv coby způsob konverzace s posluchačem, rozvláčné tempo nebo neurotické rockové momenty, které jsou v refrénech přehlušeny dynamickým projevem, který má sílu probudit i medvěda ze zimního spánku. Kdo si před lety pro sebe objevil hudbu jeho vedlejšího projektu Team Sleep, ten bude skladbami Crosses rozhodně nadšen. Podle této nahrávky totiž může být rock dravý i bez výsadního postavení kytarových zvuků, třebaže i ty mají v písních své jasně stanovené místo. Jen jsou častokrát v dokonalé symbióze s netradičními éterickými polohami.

Stejně pohodově, jak přistoupili muzikanti k tomuto hudebnímu experimentu, se zachovali i vůči posluchačům. Nahrávku zpřístupnili ve slabší kvalitě zdarma ke stažení, pro náročnější posluchače pak ve vysoké kvalitě za symbolických 5 dolarů. Sami si můžete přepočítat, na jak směšný peníz vás tato cenná nahrávka přijde.