Crosses – ††

Bolest, která srazí k zemi
2012
vlastní náklad
18:45 (5 skladeb)
elektronický rock
www.crossesmusic.com

Když jsem před pár měsíci rozjímal u nálad premiérové ukázky z myslí pánů Morena, Lopeze a Chucka, ještě jsem zdaleka netušil, že se pokračováním s lakonickým označením „††“ výjimečnosti prvotiny minimálně přiblíží, ne-li ji dokonce pokoří.

Slibované navázání v dráždění niterných emocí a elektronických nálad vytváří nádherný obraz v podstatě pohodové muziky, která v sobě ideálně mísí elektronickou stránku s instrumentální, nehraje si na skladatelskou výstřednost a proplouvá velice klidně a nenásilně.

Moreno je báječný zpěvák, který umí písním vnutit cit i myšlenku, ale hlasem laškuje i v nervních a naléhavých polohách blízkých rodným Deftones. I tentokrát hrají prim tklivé atmosféry, jejichž někdy až smuteční ráz dokáže v posluchači probudit chvilky melancholického snění. Za teskností se ovšem skrývá i nenápadný pokus o plamen vášně, který Moreno a spol. rozdmýchávají především v úvodní „Fron†ier“, snad jediným bezprostředním dotykem s hudbou Deftones.

Zásadním motivem nahrávky ovšem je, že se může zalíbit jak milovníkům kytar, tak i hloubavé elektronické hudby. Pánové jsou v jádru rockeři a vědomě se nesnaží tuto pověst potlačit, spíše ji využívají k ještě výraznějšímu náladovému prožitku. Jestliže se miska vah jejich tvorby přiklání na stranu elektroniky, pak jen velice nepatrně.

Těžko vysvětlit, že přes neveselá témata a bolestínské atmosféry si posluchač nakonec z kontaktu s ††† odnáší poměrně hřejivý pocit spokojenosti a uvolněnosti. Právě tahle magie je ale na této skupině tím nejkrásnějším.