Critical Madness – Deadline

Je to pravda odvěká, člověk praští člověka
2013
Lecter Music Agency
25:32 (14 skladeb)
grindcore
www.bandzone.cz/criticalmadness

Šumperští Critical Madness rovněž na svém třetím albu předvádějí víceméně ten nejklasičtější a nejtypičtější grindcorový nářez, jaký si vůbec lze představit.

Opravdu drsně znějící palby se nezadržitelně řítí vpřed, neuhýbají ani o kousek a v tomto směru zcela naplňují předpokládané chutě grindu holdujících, ale mnohdy nekritických posluchačů, kteří v daném žánru vychvalují vše a i zde budou zářit spokojeností. Zdánlivě je všechno přesně tak, jak má být.

Poměrně kvalitní zvuk, přesvědčivá interpretace, chytlavost, obstojný řev nebo třeba povedený obal, to vše vytváří potřebný základ pro konstatování, že pánové moc dobře vědí, co činí, že tuto extrémní muziku mají rádi a že jim to docela jde. Současně se ale můžou vkrádat i občasné pocity toho, že více nápaditosti by neškodilo, tempo se lehce zadrhává, skutečná přímočarost se až tak moc nedostavuje a že na této kvalitativní úrovni se pohybují stovky dalších kapel.

„Na této kvalitativní úrovni se pohybují stovky dalších kapel.“

Milým překvapením jsou texty, které se nejenže nebojí vyslovit ostře kritický názor, ale umí jej sdělit jasně srozumitelnou a nikoli trapnou formou. Přestože některé názvy songů jsou v angličtině, booklet uvádí téměř výhradně české texty, jež jsou tematicky tradiční, ale mají hlavu a patu. Zmínku zasluhuje zejména poznání „pravda odvěká, člověk praští člověka“ či slova reagující na případ ruských punkerek Pussy Riot, v nichž se praví: „Pro jednu píseň v kostele, pro tvůj názor, zavřou tě do cely. Ruský teror, náboženský teror. Vysrat se do vašich chrámů, pochcat vaše zákony.“

Celkově vzato, je to dobré a poslouchatelné, žel v rámci veškeré grindové scény kapele chybí cosi, čím by vynikala a byla tím charakteristická, rozpoznatelná a svébytná.