Cirguz – Tak se sbal! | The Fialky – No School | SPS vs. Nežfaleš

Punkové sedmipalce nové éry
2x 2013 | 1x 2014
1x Pirates Press | 2x PHR
7'' EP
punk

První tuzemský punkový singl vyšel již v roce 1988 a pod jménem VZ jej obstaral Visací zámek. Po revoluci se ovšem klasický punk uchýlil na výhradně velký formát, aby pak po několika málo letech z gramodesek zcela zmizel, respektive se přesunul do mnohem tvrdší a syrovější hardcorové sféry.

Teprve až vinylový boom posledních let způsobil, že také melodický punk zažívá novou éru, kdy se občas zjevuje ve dvanáctipalcovém nebo sedmipalcovém formátu.

Cirguz – Tak se sbal!
2013 | Pirates Press | 7'' EP (4 skladby)

Mělnický Cirguz po několik let natolik hýřil nahrávkami, až se předloni dočkal prvního sedmipalce „Konec punku...“ a loni rovněž druhého malého kotoučku, provedeného v národních barvách. Že to vůči naší zemi nemusí být právě pochvalné gesto, naznačuje text písně „Ve spárech kmotrů“, jenž je slovní parafrází Kubišové „Modlitby pro Martu“ a tedy v podstatě naší „druhé hymny“, kterou otáčí do záporu, neboť „zloba, závist, zášť, strach a pláč nikdy nepominuly“.

Jinak jde podle předpokladů o ten vůbec nejběžnější punk, jaký si lze představit. Svižné, melodické, ale zároveň syrové a neučesané popěvky kulminují výraznými refrény a jsou podpořeny přiměřenou dávkou vokální či textové jedovatosti, jenže zředěné faktem, že něco takového zde nejenže bylo už mockrát, ale nejednou i v daleko působivější podobě. Přesto lze dodat, že pánové se v průběhu času nepatrně zlepšují, což naznačuje jejich čím dál rostoucí známost v rámci domácí punkové scény, ale snad i právě aktuální další sedmipalec, tentokrát dělený s Kung-fu Girlz.

The Fialky – No School
2013 | Papagájův hlasatel Records | 7'' EP (6 skladeb)

Pražské The Fialky mají na kontě rovněž již druhý sedmipalec, tentokrát vydaný u příležitosti třinácti let existence souboru. Opravdu jen velmi stěží lze očekávat něco jiného než svižné punkrockové písně, jež jsou přiměřeně tvrdé, posluchačsky dobře vstřebatelné, výrazně melodické, jenže v tomto směru ne až tolik hitově pronikavé, a velmi bohaté na sborové zpěvy. Podobnost s klasikou typu Ramones podtrhují také dvě písně vzešlé právě z tvůrčí dílny této legendy.

„SPS patří mezi dlouhodobě nejpopulárnější představitele českého punku, ale současně k těm, jimž ortodoxnější punkeři můžou vytýkat poněkud vesnické pojetí onoho žánru.“

„Na oldschool seš mladej, na newschool seš starej“, tvrdí pánové v poněkud kostrbatě napsaném, ale rozhodně upřímně míněném titulním punkovém vyznání „No School“, čímž zcela přesně naznačují svou reálnou pozici na scéně. Mezi legendy českého punku zatím nepatří, současně však nejsou ani průvodci progresivními směry. Na to jsou až příliš srostlí se starými vlivy a kořeny. Zatímco album „Kapitán 77“ naznačilo posun do popředí tuzemského melodického punku, tento singl tuto tendenci sice mile potvrzuje, ale také konzervuje a neposouvá nikam dále.

SPS vs. Nežfaleš
2014 | Papagájův hlasatel Records | 7'' EP (2+2 skladby)

Pražští SPS patří mezi dlouhodobě nejpopulárnější představitele českého punku, ale současně k těm, jimž ortodoxnější punkeři můžou vytýkat poněkud vesnické pojetí onoho žánru. Této méně příznivé charakteristice se částečně vymyká jakžtakž ostře a útočně pojaté „Právo“, kde kombinace syrovosti a melodičnosti funguje až nečekaně dobře, zatímco následující „Švejk“ představuje spíše pohodlné přešlapování v bezpečném teritoriu opakování sebe samých.

Pražští Nežfaleš se oproti svým veteránským kolegům rýsují o něco čerstvějším a živějším dojmem, což však neznamená, že by byli výrazně lepší. Trochu lépe než tuctovější „Poslední“ vyznívá píseň „Něco je špatně“, jejíž spíše tradičně bigbítové ladění se potkává s dobře poskládanou a příjemně se poslouchající stavebnicí slok, refrénů a kytarových motivů, což pospolu pasuje do sebe velmi dobře a naznačuje, že i ze starého pojetí lze vykřesat cosi životaschopného.

Obě kapely zde hrají vzájemnou remízu, škoda ale, že ani jedna z nich se nechlubí svými texty, jež pouhé ukázky na přední straně obalu nemůžou plnohodnotně nahradit.