Chelsea Wolfe & Russian Circles

Vlčí víla a flambovaná ruská zmrzlina
12. října 2013
Praha, MeetFactory

A tak si říkáš, co takhle zkraje podzimu? Minimálně 12. října nebylo lepší volby, než se povozit na ruském kole, s výhledem na krajinu, kde vlci dávají dobrou noc a bylinami voní masný krám.

Mezi těmi, kdo alespoň rámcově vědí, vyvolávalo spojení Chelsea Wolfe a instrumentalistů Russian Circles nejeden otazník. Ať už v rámci jejich aktuálního alba, tak jako ohlášené společné koncertní tour. Jak tohle, kruci, může fungovat? Co z toho vzejde? Možná vás to překvapí, ale výsledkem téhle rovnice bylo opojení, upřímné opojení upřímně podávanou hudbou. V tenhle večer nehrál roli žánr, vynucený kontrast nebo předsudek, ale jisté bytostné souznění mezi pódiem a davem pod ním.

Svoje kouzlo měl už samotný fakt, že tahle šňůra Prahou začínala, takže to průvodní neznámo už v úvodu umocňovalo jistá očekávání. A troufám si říct, že nemalý díl návštěvníků došel právě především na Chelsea Wolfe. Vždyť ona je u nás jako doma. Prakticky hned od úvodní „Feral Love“ mi bylo naprosto jasné, že to, co z desky zní možná nesměle a hypnoticky, v živém podání nabírá nečekaně intenzivní ráz.

„Každý tón a každý okamžik vyzníval toliko sebejistě a opravdově.“

Především energické bicí daly téhle hudbě říz a vystavily ten vůbec nejokatější a nejzajímavější kontrast celého setu – éterický vokál kontra dronující kytarové a elektronické plochy. Chelsea po celou dobu působila tak plaše, až sem si říkal, že kdybych před ní udělal nějaký rychlý pohyb, strachem uteče, schová se za závěsem a do konce večera ji odtamtud nedostanou. Přitom každý tón a každý okamžik vyzníval toliko sebejistě a opravdově.

Zvláštní byl i fakt, že jakmile některá z melodií působila tak nějak víc chytlavě, hitověji, pocházela z nového alba „Pain Is Beauty“ a to byl druhý zásadní kontrast, protože z přehrávače ten rozdíl starší a aktuální tvorby (až na elektroniku) tak rapidně jednoznačný není. Samotný závěr, kdy Chelsea beze slova a se sklopenou hlavou zmizela v zákulisí, obstarala ohlušující salva pro bubny a basu, trošku paradoxní, především proto, že už bez doprovodné kapely hned záhy přidala tahle půvabná Američanka introvertně akustický bonus. Troufám si říct, že kdyby tímhle večer skončil, už tak bych odcházel nadšený. Na baru se to sice hemžilo nejrůznějšími názory, ale to si tak nechám, kecat do prožitku.

„Tahle trojice ze sebe prostě odevzdala vše, bezděčně, vděčně.“

Od Russian Circles, kteří se k nám též rádi vracejí, to byl přece jen trochu risk, vydat se na turné v předstihu před oficiálním vydáním nového alba „Memorial“. Ale jak se záhy ukázalo, fakt, že novinku ještě nemůže mít publikum naposlouchanou, nehrál v samém důsledku ani tu nejmenší roli. Ba naopak.

Ten příval nenucené spontánnosti, takové té pohlcující vlny, do které se nemusíte rvát silou, jen se jí necháte úplně samozřejmě strhnout, byl naprosto bezprostřední. Jestliže jsem o desce „Empros“ svého času napsal, že je vůlí a euforií v lůně anonymního velkoměsta, pak právě tracky z tohohle alba (konkrétně úvodní „309“, „Schiphol“ a řidič tourbusu „Mládek“) udali postupujícímu večeru tentýž ráz. Vůbec to neznělo jako postmetal (riffovalo se hlavně ve skladbě „Geneva“ ze stejnojmenného alba), okamžiků vyloženě postavených na emocích a hloubavé atmosféře bylo poskrovnu a tři představené novinky dávaly tušit, že i „Memorial“ udrží tvůrčí směřování z posledních let v obdobných obrátkách. Došlo i na očekávaný memoriál s hostující Chelsea Wolfe, asi nejemotivnější okamžik celého vystoupení, kdy do sebe definitivně zapadly díly ze skládačky nejen obou tvůrčích individualit, ale i večera jako takového.

Tahle trojice ze sebe prostě odevzdala vše, bezděčně, vděčně, a i když byly ty dojmy až prostě jednoznačné, právě tohle bylo podstatou jejich intenzity. Kdo by se v tom sakra pořád hrabal, vždyť ten ohlas hovořil za své. Myslím, že tady všichni věděli, proč přišli a rozhodně pak s čím odcházejí - bez nějakých zbytečných gest. Temná psychedelie je možná divná a postmetalu třeba dochází dech, v MeetFactory ale dýchali jeden pro druhého a šlo jim to spolu náramně.