Between the Planets | The Vacant Eyes

Technika vpřed!
2012 | 2013
34:01 (9 skladeb) | 49:34 (11 skladeb)
progresivní metal, djent | atmosférický mathmetal
http://betweentheplanets.bandcamp.com | http://thevacanteyes.bandcamp.com

Rozmáchlé atmosféry. Na ty vsází obě jména. První k náladové gradaci nepotřebuje ani vokál, u druhých naopak zpěv dramatické okamžiky silně dokresluje. Společné však mají hravé kytary. Ty milují bez rozdílu oba dnes zúčastnění.

Between the Planets - Immersion into the Unknown

Je toho moc. Chci říct, djentu je v poslední době moc. Server got-djent.com a další metalová fóra budiž toho důkazem. Přesto není důvod, proč nevelebit kreativní snaživce z našich končin, kteří sice nepřináší ani zbla nového, ale jejich muzika se elementárně docela pěkně poslouchá.

Ví to nejenom původce projektu Between the Planets Martin „Spacosh“ Peřina, který má na chytlavé instrumentální nápady čuch, ale ocení to hlavně lidé u přehrávačů, kvůli kterým se sranda jménem hudba tvoří. Nicméně hlavní aktér má pořád hlavní slovo a nahrávce „Immersion into the Unknown“ vlastní hrou, podepřenou hostujícím violoncellem či upozaděnými zpěvy, vtisknul vesmírné atmosféry, u nichž se úžasně rozjímá a relaxuje. V devíti kompozicích paradoxně i strojová přesnost dokáže učarovat svou lidskostí. Tato myšlenka se možná vylučuje na papíře, na ploše smělého kytarového dílka však nikoliv.

Peřina si zahrává nejen s již mnohokrát otestovaným djentem, ono ho to táhne i do jiných sfér. Dominující rockové melodie posiluje těžkotonážním metalovým podkladem, meziplanetární náladové výlety noří do oparu stísněné kytarové melancholie, zvláštní atmosféru navodí i pocitově intimní tóny již zmíněného violoncella. Progresivní zvuk v sobě nese tajemno a zprvu nesdělitelné konotace, které se posluchači obnaží až opakovaným setkáním.

Primární je, že muzika nepostrádá náboj, i když osobně bych si dokázal představit občasné zrychlení, atmosférické plochy by tím ztrátou autentičnosti určitě neutrpěly. Hodně výrazně se z hloubi „Immersion into the Unknown“ zjevují kontemplativní skvosty „Tagrea“ nebo „Thrive“, které v časech mrazivých dnů přinášejí notně hřejivé chytlavé okamžiky. Esencí zůstává tvrdost, i když její síla není podpořena zuřivým vokálem, ani enormní rychlostí. Hudba Between the Planets totiž začíná i končí u melodií a to je jejím jednoznačným plusem.

hodnocení: 7/10

„Ručička hlukoměru poměrně pravidelně kmitá mezi klidnějšími melodickými polohami a hřmotným energickým zvukem.“

The Vacant Eyes - Spheres

Tito mladí Pražané překvapí záludností. Suverénnost a um dokládají virálními osmistrunkami, ale songy jemní také melodickým postrockovým nádechem. Opět se dostáváme do roviny zasněné melancholie a navíc – máme tu i silně rozmanité zpěvy.

Skupina šíří „Spheres“ hlavně skrze profil na Bandcampu a hláška „name your price“ vás ukonejší, že za ní dáte právě tolik, kolik chcete vy. To ale zdaleka není nejdůležitější, třebaže peníze světu vládnou. Od grafiky coveru až po poslední tón je cítit vytříbenost vkusu, cit pro detail. Sextetu se s lehkostí podařilo navázat na sebe agresivní „meshu-kytary“ s harmonickými postrockovými melodiemi. Tu a tam v mysli vyvstane třeba raná tvorba projektu Cloudkicker, jenže The Vacant Eyes navíc disponují vokálním přetlakem nálad. O ten se stará duo, které se pohybuje na pomezí maniakálního řevu a příjemného čistého zpěvu. Ani nemusím dodávat, že oba hlasy zní naprosto čitelně a přesvědčivě.

Ručička hlukoměru poměrně pravidelně kmitá mezi klidnějšími melodickými polohami a hřmotným energickým zvukem. Překvapivě ale z alba není cítit pouze chladná technika a impulzivní riffování, nýbrž i empatický postoj, který si oblíbí zejména citlivější povahy. Ve výsledku se před posluchačem obnaží technický intenzivní metal, který ukazuje smířlivější tvář, a přesto neztrácí nic ze své energické živelnosti.

Instrumentální ekvilibristika a čarovné vzletné melodie. To je to, oč tu běží. Písně jsou rozfázované mezi rytmickou kostrbatost a náladovou nápaditost natolik chytře, že nepůsobí ani za mák nejednotně. The Vacant Eyes si tímto smělým metalovým artefaktem nejenom vytříbili vlastní hudební vkus do budoucna. Především rozmístili vlastní pocity na řádně tvrdém kytarovém základě a ještě na něj vystavili silné emotivní pilíře.

hodnocení: 8/10