Beastie Boys - Hot Sauce Committee Part Two‎

I v těžkých časech vyhrává humor
2011
EMI
44:07 (16 skladeb)
hip hop
www.beastieboys.com

Legendární Beastie Boys se vracejí, aby zapomněli na útrapy posledních dvou let. Na nové desce, která je jedním z nejdůležitějších okamžiků jejich kariéry, opět projevují charakteristický humor, který neztratili ani v těch nejhorších chvílích.

Každý, kdo vyrůstá s hudbou těchto Newyorčanů, zároveň prožívá jejich životní osudy. O to silněji působí vydání alba, které za zábavným zevnějškem schovává temné a depresivní pozadí. Deska s názvem „Hot Sauce Committee Part 1“ se měla původně objevit již před dvěma lety na podzim, ale krátce před jejím avizovaným vydáním zasáhla svět zpráva o vážném onemocnění Adama „MCA“ Yauche a veškeré plány kapely šly najednou do kytek.

Ani se nechce věřit tomu, že by rakovina mohla kdy dostihnout i věčné kluky z Beastie Boys. A přece. Počas náročné vysilující léčby Yauche o sobě dvojice Mike D a Ad-Rock solidárně nedávala pranic vědět a vyvstalo množství otázek, jak to vůbec se skupinou v budoucnu bude. Odpověď přišla až v dubnu 2011, kdy populární trojice nakonec přeci jen „Hot Sauce Committee“ vydala, ovšem s pořadovým číslem dvě.

Nebyli by to Beastie Boys, kdyby si na nás s novou deskou nepřichystali nějaké to překvapení. Tím nejvýznamnějším je asi hostování rappera Nase v písni „Too Many Rappers“ a výtečné zpěvačky Santigold v „Don't Play No Game That I Can't Win“. Ani ostatní skladby ale rozhodně v kvalitě nezaostávají a třičtvrtěhodinka s bláznivou brooklynskou formací je natolik příjemným poslechem, že se nedostatky hledají opravdu jen stěží. Kdo si vybaví čtyři roky starý instrumentální počin „The Mix-Up“ a zároveň zavzpomíná na nejúspěšnější éru kolem desek „Check Your Head“ a „Ill Communication“ z počátku devadesátých let, ten možná dojde k závěru, že se hudebníkům podařilo tyto dva světy úžasně spojit. Opět geniálně funguje kombinace výrazných samplů s živou instrumentací a typickým rapovým frázováním ústřední trojice, prostě standardy, které jsou pro ně zárukou úspěchu už po téměř pětadvacet let.

„Pánové střední věk vůbec nepřipouští a chovají se jako rozpustilí teenageři.“

Beastie Boys ovšem nepřešlapují na místě, hledají zajímavé elektronické zvuky i další neodkryté rozměry své muziky a nepůsobí ani za mák archaicky. Písním vládne humor, jako z dob, kdy komerčními stanicemi otřásaly videoklipy k songům „Sabotage“, „Intergalactic“ nebo „Body Movin'“ a vůbec lze cítit, že si pánové střední věk vůbec nepřipouští a chovají se jako rozpustilí teenageři. Třeba když si s lehkou nostalgií dělají legraci sami ze sebe a z bezstarostných osmdesátých let, k čemuž posloužilo hlavně veselé video k singlu „Make Some Noise“ (sequelu ke klasickému hitu „Fight For Your Right“), ve kterém hrají i hollywodské hvězdy jako Steve Buscemi, Elijah Wood, Seth Rogen, Kirsten Dunst nebo Will Ferrell.

„Hot Sauce Committee Part Two“ je deskou, která vzbuzuje úsměv a pohodu a maximálně dává ruce pryč od starostí. Beastie Boys ani jiní být neumí. Ať už je v budoucnu potká cokoliv, buďte si jistí, že pokud budou mít dostatek sil, pokaždé vytvoří hudbu s pro ně tolik typickým nadhledem a vtipem. Jasný důkaz, že mejdan roku letos neprobíhá na Václaváku, ale v brooklynských ulicích.