Beach House – Bloom

Pořád kvetou do krásy!
2012
Sub Pop
60:28 (10 skladeb)
dream pop
www.beachhousebaltimore.com

Vývoj v tvorbě kapel je vždycky dvousečnou zbraní. Mnohdy se jedná o velký risk a nikdy nezaručuje automatický úspěch. Tak nějak se ale po kapelách vyžaduje, protože málokterý hudební projekt dokáže se svým zvukem a melodiemi pracovat natolik precizně, aby se tak dokázal uživit více než jednu desku. Z těch „málokterých“ kapel nejvíce září Beach House.

Když začínali, nikdy si před spaním nehladili ego s tím, že chtějí být velká a slavná kapela. Dokonce neuvažovali ani o hraní naživo. Ale po prvních dvou deskách se před plážovým domem začalo shromažďovat tak velké hejno zasvěcenců, že jeho majitelé museli své plány s hudební kariérou rychle přehodnotit. A když svoji třetí řadovku vydali u legendárního labelu Sub Pop, přidali se k blogovým pisálkům také houfy z mainstreamového bloku a senzace byla na světě.

Beach House přitom násobení různorodosti svých fanoušků nepodněcovali nějakou zvukovou akrobacií nebo jinými rošádami. Svůj zvuk, se kterým začínali, jen vyleštili, vyčistili, lehce nafoukli, obalili, ale základ zůstal stejný. Jednoduché, ale silné melodie, výborně napsané písně a lehkost přecházející až v naivitu, které člověk ale velmi snadno podlehne. A jak rád.

„Je zajímavé, že hudba tak nekonfliktní umí být zároveň tak silná.“

Snivý pop Beach House umí být smutný, citlivý, ale pokaždé mu v žíle koluje koňská dávka naděje i optimizmu. Duo Victoria Legrand a Alex Scally v nové kapitole svojí kariéry, nazvané podle jejich šetrného zacházení s nápady „Bloom“, nepředvádějí nic nového, co byste od nich ještě neslyšeli, ale když něco funguje a vy s tím umíte nakládat tak, že to ještě dlouho fungovat bude, tak proč to měnit?

Beach House hrají svůj kultovní nezávislý film, jehož hranice dávno vkročily i do mainstreamu, každý jej cituje a plní jím sociální sítě. Je zajímavé, že hudba tak nekonfliktní umí být zároveň tak silná. S každou jejich deskou si říkám, že tento model už příště fungovat nemůže, že se zkrátka vyčerpá. A oni pokaždé ukážou, že ta kopa nápadů je větší, než se zdálo. Nejsou totiž ukotveni v čase, prostoru a výdobytku dané doby. Stojí úplně mimo, a přitom oslovují snad všechny a to i napříč žánry.

Jejich hudba je ideální dárek pro někoho, koho máte rádi, protože v sobě má všechno to hezký, co se obvykle takovýmto lidem říkává a se vší úctou – oni to řeknou stejně lépe za vás.

fotografie: Minh Le