Baptists – Bushcraft

Pořádek je pro blbce, inteligent ovládá chaos!
2013
Southern Lord
27:21 (11 skladeb)
hardcore
www.baptists.bandcamp.com

Baptists nám doporučil sám Kurt Ballou. O Kanaďanech jsme předtím neměli ani páru a dnes jsme obohaceni o pořádně živelný zážitek. Co taky od mistra hardcorového zvuku čekat jiného, než rychlost, agresivitu a syrovost.

Respekt zaslouží většina produkce Southern Lord, pod kterými vydávají chásky typu The Secret nebo Wolfbrigade, ale Baptists, to je ryzí ztělesnění povšechné hardcorové rychlosti a rozervanosti. Superrychlé bicí, sludgové kytary a neúprosná cesta přes špinavá místa i chaotické pobíhání. V čase, kdy se oprávněně chlubí svým dalším opusem Converge, o nichž se traduje, že se s nimi poměřovat nelze, přijde jakási banda s muzikou, kterou by chtěla hrát hromada závistivců, ale chybí jim k tomu nápady. A že se jedná o hudbu výjimečnou, jim posvětí sám Ballou!

„Zlověstné tóny podporuje hlavně divokost bicích.“

Baptists jsou paradoxně partou, která se s nimi rovnat nejenom může, ona dokonce musí. Právě s touhle legendou je totiž spojuje nejenom zvuková příbuznost, ale i momentální žánrová rozpolcenost a upozaděná čirá melodičnost.

Nejedná se přitom o parazitování, ale naopak o výcuc toho nejpřirozenějšího ze sludge hardcoru posledních let. Zlověstné tóny podporuje hlavně divokost bicích, do kterých mlátí Nick Yacyshyn, který se předtím otrkal v mathcorových A Textbook Tragedy. Právě jeho neúnavná energie tvoří silný základ desky, jejíž bolestivý poslech je příčinou kytarových řezných ran a neurvalého vokálu.

Není to ale jen o intenzivním hardcoru, nýbrž i jeho metalickém vnímání, tak jak to kdysi cítili třeba Botch. Ke všem výše zmíněným si připočtěte Cursed a Trap Them a jste doma. Na „Bushcraft“ jednoduše člověk ocení pořádně neurvalou, ale zároveň poctivou přímočarou muziku, která se zároveň nebojí zajít dál, ať už se jedná o temné kytarové melodie nebo nervní střední tempa. Takových doporučení si určitě vážíme.