Anketa: Parish, Jarboe a Mucha o crowdfundingu

Anketní otázka: „Stále více hudebníků financuje své desky či videoklipy prostřednictvím crowdfundingových portálů anebo se o to alespoň snaží. Co pro vás taková cesta symbolizuje?“

Fenomén crowdfundingu neboli sdíleného financování uměleckých, technologických i jiných projektů fanoušky je vnímán veskrze pozitivně, stranou ovšem nelze nechávat ani jeho případné zákruty jako hrozící podbízení se „investorům“. Jak tuhle metodu vnímají slavný producent, undergroundová hudebnice se světovým renomé a slovácká písničkářka, která díky českému crowdfundingovému portálu vydala CD?

John Parish – hudebník a producent (mj. Jenny Hval, 16 Horsepower), skladatel filmové hudby, proslul též spoluprací s PJ Harveyovou
Upřímně řečeno na tenhle fenomén nemám jasný názor. Pocházím ze staré školy, která očekávala, že financování přijde ze strany nahrávací společnosti. Pokud tomu tak nebylo, šlo o specifické a ješitné projekty.
Je mi ale jasné, že se věci zásadně změnily a začalo to u skupinek fanoušků, kteří podporovali kapely, které neměly zázemí v podobě labelu. „Hele, fakt se mi líbí tvoje muzika, tady máš bůra.“ Tak nějak to začalo a tento postoj oceňuji a sdílím a považuji ho za něco velmi platného a taky funkčního právě pro umělce.
Tahle strategie ale může být rovněž záminkou pro labely, aby dělaly méně práce v oblasti hledání talentů – prostě si mohou vytipovat v crowdfundingovém projektu někoho úspěšného a oslovit ho. To mi přijde špatné. Velké labely už ale dávno nejsou těmi, které objeví a celému světu představí nového úžasného umělce. Nadále to ale funguje u malých vydavatelství – třeba Thrill Jockey, kteří za sebou mají se strategií „když se nám to bude líbit, najdeme i další lidi, kteří na tom budou stejně“ dvacet let vydávání zajímavých desek. A podobně dobrou práci dělají i další. Když se vrátíme k fenoménu crowdfundingu, jen doufám, že nebude záminkou, aby se labely vykašlaly na svou roli hledačů.

Jarboe – bývalá členka a nynější spolupracovnice Swans, všestranná hudebnice a interpretka
Sama jsem na kickstarterovou kampaň [Jarboe zde název jednoho z portálů používá ve zobecňujícím přídavném jméně, podobně jako se vžilo „googlování“ – pozn.] neměla, ale pomohla jsem jiným, ať už přímo penězi nebo svou hudbou jako v případě tematické antologie o vampirismu „TOME Vol. 1“.
Možná se touto cestou vydám v budoucnu s plánovaným vzpomínkovým projektem. V mých očích crowdfundingové aktivity symbolizují přiblížení projektu lidem, kteří o něj mají zájem, už v produkční fázi. Jde o pokračování trendu, kdy umělec přeskakuje jakéhokoliv prostředníka a míří přímo za svým publikem. Domnívám se, že takový koncept podporuje svobodu uměleckého vyjádření a individualitu. Když má umělec volné ruce a může promlouvat k publiku, které jeho dílo podporuje, není v tom žádná cenzura. Odvěký systém mecenášů, jak ho známe, je podstatnou částí hudební historie. V jistém ohledu systém crowdfundingu tuto metodu využívá a znovu přináší do povědomí.

Nikola Muchová – zpěvačka a skladatelka, její debut „Slovácká epopej“ vyšel na CD díky sbírce na portálu HitHit
Symbolizuje možnosti a svobodu. Jeden z hodně dobrých nápadů. Se statusem „total social“ vím, jak je dneska všecko drahý a cesta za snem komplikovaná, zejména kvůli tomuto smrdutému faktoru peněz. Líbí se mi ten systém. Chceš cédéčko, podpoř jej již v prenatálu. Vrátí se ti to.
Navíc tento princip kolikrát funguje i jako síto. Některé projekty by neměly spatřit světlo světa a když neosloví a nemají zaujaté mecenáše, nevyjdou.
Hrozně důležitá je propagace, opravdu to cpát, kde a komu se dá. Prudila jsem do všech kamarádů, o kterých jsem věděla, že jim příspěvek 250 korun na Mušinu snahu nijak výrazně neohrozí rozpočet. Někteří se taky pěkně vybarvili, lakomci lakomí jedni... A napínavé to bylo jak trencle. Vyšlo to. Nyní už pomalu uvažujeme o další desce. Nevím, jaký by mělo efekt zvolit opět tuto cestu financování, podruhý by to už vyjít nemuselo, ale snad by to nebyla taková ostuda. Rozhodně bych si na tom dala ještě více záležet. Uvidíme.
Nyní fandím Kubovi Čermákovi, líbí se mi jeho odměny, to s tou ponožkou je výborný.