Amber | Distances

Nadvakrát atmosféricky
2013 | 2013
35:24 (5 skladeb) | 38:30 (8 skladeb)
postrock, screamo | postmetal, mathcore
http://weareamber.bandcamp.com
http://distances.bandcamp.com

Monotematicky zaměřené věci se zpravidla časem okoukají. Pokud je však nosným motivem v muzice silně návyková atmosféra, pozbývá toto pravidlo platnosti. V tu chvíli ani nevadí, že kapela není kdovíjak originální a sahá po již mnohokrát slyšeném. Jsem rád, že můžu představit dvě takové výjimky, jejichž písním dominují zapamatovatelné atmosféry a hluboká představivost.

Amber – Lovesaken

Hardcorovému šramotu z německého Marburku vévodí zarputilá pěvkyně Anna, která doprovází ryzí melodie a melancholické momenty agresivním řevem v posledním tažení. Ze vzájemné srážky této energické harpyje a rozvláčného náladového kytarového rozmaru vznikl dokonalý knokaut posluchači, který tak nemá sebemenší šanci na obranu.

„Lovesaken“ je debutem nadmíru slibným a kapelou avizovaných sedm set výlisků možná nebude stačit. Album vybídne hořkosladkou muzikou, která dráždí epickými a dlouhými instrumentálními sekvencemi, ale i sladkobolnými chvílemi, které hraničí s náladovou odevzdaností. Tahákem může být v tomto případě srovnání s Cult of Luna. Stejně jako oni, i Amber posluchače ořežou na kost a činí jim to škodolibou radost.

Hlavní roli hraje kytarová hravost. Uším lahodí, když vyluzují ty nejintimnější citlivé melodie, ale i bouří v moři brutálních riffů. Další důkaz, že emotivní muzika nemusí být zdaleka jen přívětivá a něžná, nýbrž i hrubá a drsná.

hodnocení: 7/10

„Kytary zjemní, řev na chvíli utiší a v tu ránu se před posluchačem vynořuje úplně nová kapela.“

Distances – Ages

I v nitru amerických Distances působí žena, nikoliv však na postu vokalistky, ale s baskytarou pevně v rukou. Mikrofon suverénně třímá kytarista Karl, kterému nečiní sebemenší problém trýznit posluchače instrumentálně i zapáleným hrdlem. Krom toho, že se jedná o dlouhohrající prvotinu a v sestavě figuruje talentovaná hudebnice, veškerá podobnost s Amber končí. Tihle nadšenci dávají blinkr směrem metalovějšího zvuku a navíc perlí apokalyptickými myšlenkami.

Po úvodním entrée jejich muzikantský plamen zažehne mathcorový raketový motor, ale překvapivě to není předobraz celé desky. V další fázi přestávají bezmyšlenkovitě přehrávat standard technického hardcoru a soustředí se na atmosférické sdělení. Kytary zjemní, řev na chvíli utiší a v tu ránu se před posluchačem vynořuje úplně nová kapela - emotivnější, přívětivější a melancholičtější.

Na základě těchto jednoduchých faktů by se „Ages“ mohlo hodit do sbírky fandům fantazírujících progresivistů Intronaut i masivní hardcore/metalové intenzity Amia Venera Landscape. Ovšem stejně jako Amber si poslech žádá ideální chvíli, je to totiž zážitek nejen bohatě náladový, ale hlavně vyžadující maximálně zvýšenou pozornost.

hodnocení: 7/10